Milion dwieście tysięcy kopert – tyle w 2010 roku rozda Polakom należąca do grupy Black Point spółka Eco Service. To element ogólnopolskiej akcji promującej recykling kartridży. Teraz każdy użytkownik drukarki, oddając pusty tusz, może zacząć zmieniać rzeczywistość wokół siebie.
400 tysięcy specjalnych kopert z logiem UNICEF już zostało rozdanych – trafiło do sklepów Saturn, Media Mark i Komputronik w całej Polsce. Część dołączono do opakowań produktów Black Point. Do końca roku firma zamierza rozdać w ten sposób kolejnych 800 tysięcy kopert. W sumie będzie ich milion 200 tysięcy sztuk – to rekordowa liczba w czteroletniej historii akcji!
– Liczy się skala przedsięwzięcia. Zasypiemy Polskę kopertami, bo łatwiej przecież postępować ekologicznie, kiedy odpowiednie narzędzia są na wyciągnięcie ręki – mówi Sławomir Kuczyński z Grupy Black Point, która jest organizatorem akcji. – Inwestujemy w koperty dostępne w sklepach i dołączane do produktów, ponieważ chcemy pogłębiać świadomość ekologiczną Polaków oraz stwarzać okazję do zmiany przyzwyczajeń, które szkodzą środowisku.
Kopertę można bezpłatnie otrzymać w jednym z partnerskich punktów akcji – w księgarniach Matras, sklepach sieci Media Markt, Saturn i Komputronik. Znajdują się przy kasach, w punktach serwisowych. Wystarczy zapytać o nie obsługę. Do takiej koperty wkładamy pusty atrament (w opakowaniu zmieści się nawet kilka sztuk), zaklejamy i wrzucamy do skrzynki pocztowej. Przesyłka nic nie kosztuje, jej koszt pokrywa organizator akcji.
W sklepach rozdających koperty można także oddać do recyklingu tonery, które nie mieszczą się do kopert. Należąca do Grupy Black Point spółka Eco Service ustawiła w marketach i księgarniach specjalne pojemniki na puste kartridże. Organizator przekazuje część pieniędzy ze zbiórki na konto UNICEF, a organizacja wydaje je na pomoc dzieciom w krajach rozwijających się. Dzięki ekologicznej zbiórce finansowany jest też zakup sadzonek w ramach programu sadzenia nowych lasów w Polsce, prowadzonego przez klub GAJA.
– Akcja poza walorem charytatywnym ma wymiar ekologiczny – promuje zalety recyklingu. Odzyskiwanie pustych kartridży to skuteczny sposób na zmniejszenie gromadzącej się góry elektroodpadów – mówi Sławomir Kuczyński z Grupy Black Point. A mamy, co oddawać – w ubiegłym roku Polacy kupili ponad 7 milionów nowych wkładów do drukarek. Tymczasem produkt pochodzący z recyklingu nie tylko pozwala oszczędzać zasoby naturalne, ale jest nawet o 50% tańszy niż wyprodukowany od podstaw.