Ekologiczne rzeźby, komiksy i filmy przygotowało około 25 tysięcy dzieci i młodzieży z całej Polski na dwa konkursy Ministerstwa Środowiska ?Twórczość z kosza? i ?Wesołe śmieci? nagrody.

Zainteresowanie konkursami przerosło oczekiwania organizatorów. Do pierwszego – „Twórczość z kosza”, zorganizowanego dla młodzieży gimnazjalnej, zgłoszono ponad 300 prac. Polegał on na nagraniu filmu edukacyjnego lub stworzeniu komiksu, który byłby związany z tematyką segregowania odpadów. Miał również wskazywać metody, za pomocą których można zapobiegać ich powstawaniu. Filmy i komiksy opisywały skomplikowane problemy ekologii w sposób prosty i ciekawy. W jednym z filmów osiedlowy bohater Super Eko Men pilnuje, aby wszyscy sortowali śmieci, w innym natomiast poznajemy losy porzuconej butelki, którą nikt nie zaopiekował się we właściwy sposób. Wśród narodzonych prac znalazł się również hiphopowy teledysk pt. „Dołącz do nas”.

Z kolei  „Wesołe śmieci” – skierowano do dzieci ze szkół podstawowych. Miały one wykonać w całości  z odpadów maskotki-rzeźby. Na konkurs przysłano ponad 5 000 rzeźb-maskotek. Jury musiało wybrać najciekawszy projekt spośród kartonowych samochodów, samolotów i misiów z plastikowych butelek czy lalek z zakrętek.

Jak się tak „uśmiechacie” do tych odpadów to serce nam rośne, że mamy taką rzeszę ludzi, którzy będą nam pomagać – powiedział B. Błaszczyk, podsekretarz stanu w MŚ gratulując laureatom konkursów. – Nasza nadzieja na czyste środowisko jest oparta o młodzież, która nie tylko wie jak segregować, ale również wprowadza to w życie.

Poziom prac nadesłanych na konkursy był bardzo wysoki, dlatego poza przyznaniem I, II i II miejsc wyróżniono  dodatkowo aż 300 osób.  Najlepsze prace Ministerstwo Środowiska planuje zaprezentować podczas organizowanych przez siebie  akcji. Pozostałe zostaną poddane segregacji, a następnie unieszkodliwieniu.

Uroczystą galę, którą poprowadził Conrado Moreno, zakończyła emisja filmu Wall-e opowiadającego o robocie, który samotnie oczyszcza ziemię z odpadów pozostawionych przez ludzi.

Konkursy były częścią kampanii odpadowej prowadzonej przez Ministerstwo Środowiska w ramach Ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-informacyjnej na temat właściwego postępowania z odpadami w gospodarstwach domowych.

W konkursie „Wesołe śmieci” pierwsze miejsce zajął projekt pt. Kabriolet.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię