Z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska w Toruniu w najbliższy piątek i sobotę potrwa piknik edukacyjny pt. „Śniadanie ekologiczne”. Miejscem będzie 1111 m2 najprawdziwszego trawnika.

Organizatorami wydarzenia są: Pracownia Zrównoważonego Rozwoju, Urząd Miasta Torunia oraz Toruń – Pacific.

Program
 
Piątek

14. 00 Budowanie pozytywnego wizerunku poprzez działania proekologiczne

Panel dyskusyjny organizowany przez Stowarzyszenie Bank Drugiej Ręki przy współpracy z Pracownią Zrównoważonego Rozwoju. Hotel Filmar; ul. Grudziądzka 45, Toruń. Sala: Mikołaj
18.00 Trawa zaczyna wyrastać
20.00 Feel Like Jumping Sound System
21.15 Everyday Lincz

Tomasz Cebo – sampler, vocal
Łukasz Milewski – elektr. Perkusja
Dagmara Pochyła – wizualizacje

22.00 Festiwal Ekologicznej Reklamy Społecznej.
Blisko dwugodzinny pokaz wideo najlepszych polskich i zagranicznych kampanii społecznych o tematyce ekologicznej. Otwarty pokaz odbędzie będzie się w przestrzeni Starego Rynku. Zamiast foteli kinowych miękka, zielona trawa. Pokaz będzie składał się z kilkudziesięciu kreacji wideo.

Sobota

09.00   Uroczyste Otwarcie Pikniku
09:05   Rozpoczynamy śniadanie na trawie z płatkami Nestle
09.15  Toruński Kwartet Smyczkowy
Tworzą go muzycy związani z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną. W repertuarze posiada utwory reprezentujące różne style i epoki, począwszy od barokowej po współczesną muzykę kameralną i rozrywkową. W repertuarze utwory muzyki popularnej, filmowej i muzyki klasycznej
11.00   Występ grupy cyrkowej WOAK
Grupa cyrkowa WOAK to dziecięcy zespół cyrkowy, który przygotował kilka programów zawierających elementy żonglerki, ekwilibrystyki, tańca, diabolo i skakanki.
 11.45   Toruński Kwartet Dęty Blaszany
Obecnie jego skład tworzą: Jacek Wieczorek ( I trąbka, solista – I trębacz TOS ), Łukasz Ignac ( II trąbka, solista trębacz TOS ), Robert Józefowicz ( waltornia, solista – I waltornista TOS ), Grzegorz Radziejewski ( puzon, solista –I puzonista TOS ). Zespół posiada w swoim repertuarze bogaty wachlarz gatunków muzycznych z różnych epok, m.in. renesansu, baroku, muzyki klasycznej, współczesnej oraz muzyki rozrywkowej i filmowej.
13.30   TAP.AP – grupa stepująca
Grupa TaP.aP powstała w 2006 roku. Jest jedyną w Toruniu grupą tańca zajmującą się stepem amerykańskim  – techniką polegającą na uderzaniu w czasie tańca podkutymi obcasami i czubkami butów o podłogę dla podkreślenia i wzbogacenia rytmu. Step wykonywany jest zazwyczaj do rytmicznej muzyki, ale w przypadku zespołu TaP.aP jest to muzyka niekonwencjonalna, eksperymentalna z rockowym brzmieniem, która czyni zespół niepowtarzalnym. Członkami zespołu TaP.aP są między innymi aktorzy Teatru W. Horzycy oraz Teatru Wiczy. Połączenie: tańca, muzyki i gry aktorskiej pozwala na stworzenie niespotykanego widowiska.  Grupę tworzą:  Matylda Podfilipska ,  Justyna Ziemkiewicz ,  Radosław Garncarek , Krystian Wieczyński  oraz  muzycy: Błażej Wdowczyk ,  Rafał Kołacki ,  Janusz Stępień.
14.30  Wielka Wspólna Fota –  w tym roku sadzimy drzewo
14.45  White Garden
Zespół White Garden powstał w 1992 roku jako część dynamicznie wówczas rozwijającej się, niezależnej sceny folkowej skupionej wokół warszawskiej Agencji Artystycznej Folk Time. Dzięki nim właśnie, a także dzięki możliwością wokalnym solistki, grupa osiąga potęgę akustycznego brzmienia i buduje autorskie wizje muzyczne odwołujące się do emocji i wyobraźni słuchacza
Repertuar grupy jest bardzo urozmaicony, ponieważ sąsiadują w nim autorskie kompozycje folkowe, utwory inspirowane folklorem, a także, twórczo rozwinięte, motywy nawiązujące do muzyki dawnej. Ta różnorodność sprawia, ze zespół od lat sprawdza się przed publicznością zarówno podczas dużych plenerowych koncertów, na festiwalach folkowych, turniejach rycerskich i festynach historycznych, jak i w trakcie bardziej kameralnych, klubowych wykonań.
16.15    Capoeira pokaz + warsztaty
17.00    Samba uliczna  L`ombelico del Mondo
Pępek Świata gościł u nas w zeszłym roku. Wszystkim Samby było mało, więc odwiedzą nas ponownie. Obiecują jeszcze więcej hałasu, pozytywnej energii i gorących rytmów.

W programie również:

 • Kiermasz żywności ekologicznej
 • Kiermasz Hand Made i konfekcja z recyklingu
 • Żywa Biblioteka – to nic innego jak wypożyczalnia, w której zamiast książek można wypożyczać… ludzi. Książką może być naukowiec klimatolog, duchowny, producent żywności ekologicznej, podróżnik czy „walczący ekolog”.
  Żywe książki w bibliotece:
  Prof. Zdzisław Preisner (Podróżnik, UMK)
  Prof. Rajmund Przybylak (klimatolog UMK)
  Robert Cyglicki (dyrektor Greenpeace Polska)
  Mieczysław Babalski (Rolnik ekologiczny, Prezes Kuj.Pom. oddziału Stowarzyszenia Ekoland)
  Karol Zamojski (Filozof, Pracownia Kultury Współczesnej)
  Bogdan Chrapkowski (wieloletni konserwator przyrody)
  Krzysztof Wolfram (Zielone Płuca Polski)
 • Warsztaty: "Czerwone na zielonym czyli zmalujemy dziś coś" Warsztaty plastyczne dla dzieci od 3 do 33 lat:- prowadzone przez Annę Goslicką, "Księgarnia pełna bajek bajarka.pl" zaprezentuje produkty związane z ekologią i warsztaty plastyczne dla dzieci. W ofercie znajdziecie ekologiczne kartonowe zabawki do składania, malowania i oklejania, wytwarzane z papieru pochodzącego z surowców wtórnych i całkowicie ulegających biodegradacji. Domki, samoloty, dinozaury i inne kartonowe konstrukcje, zabawki drewniane a także kolorowanki i książeczki dla dzieci.
 • Warsztaty dla dzieci:

10.00 Lepimy i tworzymy
11.30 Arteterapia czyli zabawa ze sztuką
13.00 Piknikowy domek na trawie
14.30 Gryzmoły dla ślimaka

 • Gra planszowa- 100m2 powierzchni. Toruń z klimatem 2061

Wykonana podczas kilkutygodniowych warsztatów artystycznych na Bydgoskim Przedmieściu – dużych rozmiarów gra planszowa – będzie dotykać  problemów miasta – również środowiskowych, tworząc jego futurologiczną, nieco surrealistyczną wizję. Zrobiona na wzór gry typu „monopol”, zachęci uczestników do edukacyjnej zabawy, w której kartą przetargową będą walory miasta, jego poszczególnych części składowych, czyli dzielnic oraz perły toruńskiej architektury. Umiejscowione na planszy zabytki, będzie można symbolicznie nabyć, zakupić podczas gry w specjalnie przygotowanym na potrzeby przedsięwzięcia banku. Pionkami będą sami ludzie – uczestnicy wydarzenia, kostka – sześcianem o wymiarach 0,7 x 0,7 x 0,7 m.

 • Dąb Pomorza. Drużyna Wojów Słowiańskich

Grupa odtwarzającą historię, kulturę oraz sposoby walki ludów zamieszkujących tereny środkowej i północnej Europy od X do połowy XIIw.

 • Mennica – będziemy bić piknikową monetę.
 • Pokaz mody GreenStyle, czyli po zielonej stronie Luztra
 • Klub Kangura i Stowarzyszenie Inicjatyw Rodzinnych LANGUSTA. Chusty i nosidła dla dzieci.„Zamierzamy zarazić pasją chustowania jak najwięcej ludzi, przybędziemy więc tłumnie z  chustami i przez 3h będziemy służyć pomocą i doświadczeniem w najróżniejszych wiązaniach, doborze chust/nosideł i wyjaśnianiu wszelkich wątpliwości”

Stoiska edukacyjne

 • Pracownia Zrównoważonego Rozwoju
 • Co Ty możesz Zrobić dla klimatu?
 • Ekologiczny Toruń – Gazeta Niecodzienna
 • Lokal Bez Papierosa – nowe mapy a w nich 60 lokali wolnych od dymu papierosowego
 • Partnerstwo Dla Klimatu –  ulotki, materiały edukacyjne
 • Sakwy i torby miejskie COP14 i SolarCOP14 –  torby uszyte z bannerów reklamowych Konferencji Klimatycznej COP14.
 • Konkurs na wizję Śniadania Na Trawie w 2010 roku
 • Wydział Środowiska i Zieleni Miejskiej UMT
 • Konkurs plastyczny – projekt mojej torby ekologicznej.
 • Minitest wiedzy o ekologii.
 • Gra logiczna
 • Torby ekologiczne za jeden podpis
 • Lasy Państwowe
 • One Heart Channel Communication SA
 • UTU i WSPAK – gazeta uliczna
 • Polska Akcja Humanitarna
 • Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania
 • Zielone Płuca Polski

Źródło: www.pzr.org.pl

Akcja odbędzie sie na 1111 m2 najprawdziwszego trawnika. / Fot. www.pzr.org.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię