Uczniowie szkoły Podstawowej w Hejdyku w październiku 2013 r włączyli się do VII ogólnopolskiej akcji grabienia liści kasztanowców zaatakowanych przez szrotówka kasztanowiaczka organizowanej przez Fundację Nasza Ziemia w Warszawie we współpracy z Kancelarią Prezydenta oraz Lasami Państwowymi.

Uczniowie klas IV- VI  dokonali rozeznania w swoich wsiach i zlokalizowali liczbę kasztanów w naszej okolicy. Okazało się , że mamy  ich 5 szt. ( 3 w Turośli i 2 w Karpie).

Na lekcjach przyrody uczniowie zapoznali się celem takiej akcji i jak można pomóc zagrożonym kasztanowcom? Zostały opracowane informacje na ten temat. Rozwiesiliśmy je w szkole, sklepach i świetlicach wiejskich, zachęcając mieszkańców do włączenia się w akcję.

Grupa uczniów klas IV- VI ( 22 osoby) zaopatrzeni w grabie, łopaty przyjechali autobusem szkolnym po zajęciach do Turośli. Od razu przystąpiliśmy do pracy. Grabienie nie było, aż takie trudne. Bardziej ciężkie okazało się kopanie dużych dołów, gdzie sypaliśmy zgrabione liści. Zostały przysypane 30 cm warstwą ziemi. Zrobiliśmy to według wytycznych akcji. Również można było liście spalić.

Uczestnicy pracowali z zaangażowaniem. Piękna pogoda  pozwoliła nam umilić  tę pracę. Dzięki temu dobry humor towarzyszył nam przez cały czas.
Do naszej akcji włączyła się również sołtys Karpy Pani Teresa Głowienka, która zorganizowała w Karpie z dziećmi akcję zgrabiania liści. Podobnie jak w Turośli liście zostały zakopane. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że do takich działań włączyła się społeczność lokalna. Jest to dowód, że zależy nam na ochronie pięknych kasztanowców.

Należy dodać, że jedno pokolenie kasztanowców dojrzewa kilkanaście lat. W ciągu jednego roku na świat może przyjść 5 pokoleń szrotówka kasztanowiaczka. Ten niepozorny owad – motyl ( 3 mm) stał się  sprawcą szkód wyrządzanych kasztanowcom w całej Europie. Dorosła ćma składa jednorazowo od 20 do 40 jaj. Wylęgają się z nich larwy żywiące się liśćmi. Poczwarki szrotówka potrafią przetrwać zimę wegetując na liściach, przed niskimi temperaturami chroni je włochaty kokon. Wiosną przekształcają się  w dorosłe osobniki. Opanowane przez szkodniki liście usychają i opadają. Po około 10 latach działania szrotówka drzewo całkowicie obumiera.
Jesteśmy bardzo zadowoleni, że udało nam się przeprowadzić tę akcję. Udział buduje wśród uczniów szacunek , uczy  odpowiedzialności oraz zaangażowania w ochronę i pielęgnację kasztanowców. Dziękujemy Pani sołtys Karpy za pomoc oraz rodzicom, którzy przyjechali po uczniów po zakończonej pracy. Akcję zorganizowały nauczycielki: Małgorzata Ruszczyk i Katarzyna Wałuszko.

Małgorzata Ruszczyk- nauczyciel przyrody SP Hejdyk

Akcja polega na grabieniu i utylizacji liści kasztanowców z poczwarkami szrotówka  kasztanowiaczka  z których  w kwietniu wykuwają się dorosłe osobniki.   Są to motyle (o długości 3 mm), które stały się poważnym zagrożeniem dla kasztanowców w całej Europie. Poczwarki szrotówka potrafią przetrwać  zimę wegetując na liściach, aż do wiosny.

O akcji "Ocal kasztanowce"

Jak  można pomóc  kasztanowcom?
1.ZGRABIĆ  spod kasztanowców liście po ich opadnięciu
2.ZEBRAĆ liście do worków (worki należy mocno zawiązać)
3.ZUTYLIZOWAĆ – paląc lub zakopując pod 30 cm warstwą ziemi. Liście można oddać do kompostownika pod warunkiem, że jest on oddalony od kasztanowców. Kompost uzyskany z liści należy używać dopiero od jesieni następnego roku. Używanie go wiosną grozi "rozsiewaniem” poczwarek i umożliwi wylęg motyli. 

Fot. SP Hejdyk

Fot. SP Hejdyk

Fot. SP Hejdyk

Fot. SP Hejdyk

Fot. SP Hejdyk

Fot. SP Hejdyk

Fot. SP Hejdyk

Fot. SP Hejdyk

Fot. SP Hejdyk

Fot. SP Hejdyk

Fot. SP Hejdyk

Fot. SP Hejdyk

Fot. SP Hejdyk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię