22 września 2011 w Krakowie, podczas Konferencji Programu Szkoły dla Ekorozwoju, już po raz dziesiąty spotkały się szkoły najbardziej zaangażowane w działania ekologiczne, także te z Elbląga.

W tym roku aż 217 szkół z całej Polski zostało wyróżnionych certyfikatami, które potwierdzają niezwykły wkład i wartość ich działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Wśród wyróżnionych znalazły się szkoły z Elbląga: SP 12, SP 16, SP 18, SP 19, OSW 2, Gimnazjum 4 – nagrodzone międzynarodowym certyfikatem Zielona Flaga oraz IV LO i V LO  – nagrodzone krajowym certyfikatem Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej. To było prawdziwe święto edukacji ekologicznej!

12 października, Prezydent Miasta Elbląga zaprosił przedstawiceli szkół uhonorowanych międzynarodowym certyfikatem Zielona Flaga. Dyrektorzy placówek oraz szkolni koordynatorzy programu "Szkoły dla Ekorozwoju" odebrali gratulacje od Prezydenta. Uczestnicy podczas spotkania opowiedzieli o swoich drogach do otrzymania tego zaszczytnego certyfikatu. W roku szkolnym 2010/2011 r. tematem priorytetowym w staraniu się o Zieloną Flagę było poszanowanie energii i promocja jej odnawialnych źródeł. Dlatego też koordyntorzy wymieniali takie inicjatyw, jak: organizowanie Festiwali Nauk, wycieczek i wizyt studyjnych, konkursów.

Opowiadali o podejmowaniu działań dotyczących ochrony przyrody ożywionej i nieożywionej, poszanowania wody, zmniejszenia wytwarzania odpadów, promocji zdrowego stylu życia. Wszyscy zgodnie podkreślili, że nIewątpliwą drogą do otrzymania Zielonej Flagi była wspólna realizacja podstawowego założenia programu "Szkoły dla Ekorozwoju" – działanie w partnerstwie. Przyznanie tego certyfikatu jest więc dowodem, że w jedności siła.

Od września 2010 wyróżnione placówki, podejmują bowiem wspólne działania, w zakresie edukacji ekologicznej, w ramach Elbląskiej Sieci Szkół Zielonej Flagi (ESSZF). W roku szkolnym 2010/2011 wspólnie zrelizowały zbiórki elektrośmieci w akcjach: Mikołajkowy i Zajączkowy Prezent dla Ziemi (grudzień 2010 i kwiecień 2011), akcję reklamową "Godzina dla Ziemi" (marzec 2011)  i  Dzień Ziemi. W kolejnym roku szkoły będą kontunuować sieciowe działania! Inicjatywa ta spodobała się Prezydentowi i objął patronatem Elbląską Sieć Szkół Zielonej Flagi.

22 września 2011 w Krakowie, podczas Konferencji Programu Szkoły dla Ekorozwoju, już po raz dziesiąty spotkały się szkoły najbardziej zaangażowane w działania ekologiczne, także te z Elbląga.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię