W najbliższą sobotę, o godz. 10.00 rozpocznie się sprzątanie korony Zbiornika Goczałkowickiego; zbiórka przy ul. Jeziornej (początek korony zapory). W akcji wezmą udział: Klub Gaja, nurkowie z Centrum „Beskid Divers” w Bielsku- Białej, ich rodziny i znajomi oraz drużyna WOPR z Czechowic- Dziedzic i sekcja ratownictwa wodnego OSP w Kaniowie.

Wał, który jest bardzo popularnym miejscem spacerów, zostanie posprzątany od strony wody, od strony lądu i pod wodą. Ze względu na utrudniony dostęp do lustra wody nurkowie przygotują specjalne stanowiska i zejdą do wody po linach.  Strażacy z Kaniowa i woprowcy z Czechowic-Dziedzic będą sprzątać dziką plażę od strony ul. Wypoczynkowej w Goczałkowicach.

W ubiegłym roku Klub Gaja, nurkowie "Beskid Divers" oraz ich rodziny i znajomi wspólnie sprzątali obszar "Wilczego jaru" nad Jeziorem Żywieckim w Żywcu- Oczkowie.
Zbiornik Goczałkowicki na terenie gminy Goczałkowice-Zdrój  powstał na Wiśle w 1956 r. Jest to zbiornik retencyjny zaopatrujący w wodę pitną większą część aglomeracji górnośląskiej.

Na akwenie nie można uprawiać żadnych sportów wodnych.  Pięć lat temu odnowiono koronę zalewu i część spacerową łączącą Goczałkowice-Zdrój z Zabrzegiem.

Zbiornik Goczałkowicki jest jedną z najważniejszych ostoi ptaków lęgowych i migrujących w południowej Polsce. Według najnowszych kryteriów opracowanych przez BirdLife International Dolina Górnej Wisły, w której położony jest zbiornik kwalifikuje się do grona ostoi ptaków lęgowych i migrujących o najwyższym statusie. Zbiornik Goczałkowicki wraz z okolicznymi stawami, rozrzuconymi od Skoczowa aż po Zator, tworzy ostoję ptaków o znaczeniu globalnym. Zbiornik ten jest jednocześnie najważniejszym elementem w systemie przyrodniczym tej doliny. Jesienią gromadzi się tu najwięcej czapli białych w Polsce. – podaje www.czaplon.most.org.pl.

Dodatkowe informacje:

Jacek Bożek – tel. 603 636 554
Ryszard Szwajcer Centrum Nurkowe "Beskid Divers" – tel.606 982 470

Działania są podejmowane w ramach programu "Zaadoptuj rzekę" dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Patronat Ministra Środowiska.

 

W ubiegłym roku Klub Gaja, nurkowie ?Beskid Divers? oraz ich rodziny i znajomi wspólnie sprzątali obszar ?Wilczego jaru? nad Jeziorem Żywieckim w Żywcu- Oczkowie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię