11 września w Koszalinie rozpocznie się piętnasta edycja ogólnopolskiego ?Sprzątania Świata 2009?. Akcja rozpocznie się o godz. 10.00 na placu przed ratuszem, gdzie odbędzie się happening pod hasłem ?Sprzątamy i malujemy świat?.

Akcja „Sprzątanie świata” zmieniła atmosferę społeczną wokół sprawy odpadów i przyczyniła się do uchwalenia przez Sejm ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Gminy likwidują dzikie wysypiska, egzekwują od mieszkańców umowy na wywóz odpadów, wprowadzają segregację, budują bezpieczne składowiska i instalacje odzysku odpadów. Corocznie do sprzątania stają miliony uczestników, a efektem akcji są tysiące ton zebranych śmieci i odzyskanych surowców wtórnych. Takie postawienie sprawy wpływa na świadomość ekologiczną społeczeństwa. W Koszalinie na ekologię stawia się od dawna, a z jej założeniami mieszkańcy zapoznają się od najmłodszych lat m.in. w działającym w ramach Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Centrum Edukacji Ekologicznej – mówi prezydent Koszalina Mirosław Mikietyński.

W Polsce koordynacją międzynarodowej akcji „Sprzątania Świata” zajmuje się fundacja „Nasza Ziemia”, która została powołana w 1994 roku przez Mirę Stanisławską – Meysztowicz.

Tegoroczne „Sprzątanie Świata” będzie w Koszalinie składać się z kilku elementów. Akcja rozpocznie się 11 września o godz. 10.00 na placu przed ratuszem, gdzie odbędzie się happening pod hasłem „Sprzątamy i malujemy świat”. Będzie okazja nie tylko wziąć udział w licznych konkursach zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci oraz zdobyć atrakcyjne nagrody, ale również obejrzeć pokazy pojazdów sprzątających. Nie zabraknie także działań bezpośrednio związanych z hasłem happeningu: szybkie zapełnienie mega-gabarytowych pojemników na odpady oraz wielkoformatowe malowanie. Impreza potrwa przez dwie godziny.

W samo południe w Starostwie Powiatowym w Koszalinie rozpoczną się natomiast warsztaty dla nauczycieli.

W godz. 15-19 organizatorzy zapraszają do Centrum Handlowo-Rozrywkowego „Forum”. Główną atrakcją będzie ekogra, w której może wziąć udział każdy, polegającej na poszukiwaniu wiedzy, czyli znajdowania na terenie „Forum” odpowiedzi na pytania zawarte na specjalnej karcie startowej. Poza tym na scenie zaprezentują się dzieci i młodzież, które przedstawią swoją wizję ochrony środowiska – nie zabraknie popisów artystycznych oraz pokazu mody ekologicznej. Oprócz tego ponownie obejrzeć będzie można urządzenia sprzątające, a także zapoznać się z ekologiczną ofertą koszalińskich firm i obejrzeć pokaz garfficiarzy, którzy „przystroją” śmieciarkę Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w ekologiczne klimaty.

Dbając o ziemię, dbamy także o siebie – uważa Tomasz Uciński, prezes Krajowej Izby Gospodarki Odpadami, a jednocześnie prezes koszalińskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. – O ekologię można dbać na różne sposoby: od segregowania zużytych materiałów, przez nowoczesne metody składowania i obróbki odpadów, po wykorzystanie surowców wtórnych. Najważniejsze jednak, aby działania prowadzić systematycznie i ze zrozumieniem wagi tematu.

W organizację imprezy zaangażowała się  Fundacja „Nasza Ziemia” oraz Urząd Miejski, Starostwo Powiatowe, Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, Krajowa Izba Gospodarki Odpadami, Fundacja „Nauka dla Środowiska”, Centrum Kultury 105, Centrum Handlowo-Rozrywkowe „Forum” oraz liczne koszalińskie placówki oświatowe. Wsparł ją Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Źródło: koszalin.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię