Wielkimi krokami zbliża się kolejna edycja akcji Sprzątanie Świata. Hasłem przewodnim jest: „Lasy to życie – chrońmy je”. W ten sposób Fundacja ?Sprzątanie Świata-Polska? i Fundacja Nasza Ziemia włączają się w obchody Międzynarodowego Roku Lasów, ogłoszonego przez ONZ.

Lasy to zielone płuca świata – nie tylko wytwarzają tlen i redukują poziom dwutlenku węgla, ale także są doskonałym filtrem dla zanieczyszczeń powietrza. Ich zwarte systemy korzeniowe ochraniają glebę i zatrzymują w niej ogromne ilości wody, która jest równocześnie oczyszczana ze szkodliwych związków. Lasy magazynując wodę, ograniczają ryzyko występowania powodzi oraz łagodzą klimat. Znana jest również lecznicza funkcja lasów – mniejsza ilość bakterii na terenach leśnych i czyste powietrze są doskonałą terapią dla osób mających problemy ze zdrowiem, w szczególności z drogami oddechowymi. Sam fakt przebywania w lesie poprawia nasz nastrój, samopoczucie oraz dostarcza energii.

Zróżnicowane (wiekowo i gatunkowo) lasy są najbogatszymi siedliskami pod względem ilości gatunków zwierząt i roślin. w porównaniu z lasami produkcyjnymi (o jednolitej strukturze) znacznie różnią się warunkami klimatycznymi i biologicznymi. Pozostawione kępy starodrzewu to siedliska bytowania różnych gatunków ptaków, w szczególności tych, którym do schronienia niezbędna jest obecność dziuplastych drzew. Martwe drewno w lesie (butwiejące drzewa i powalone pnie) zwiększa  zatrzymywanie wody, zwiększa ilość materii organicznej oraz pożytecznych mikroorganizmów i owadów, często pełniących role regulacyjne w leśnej biocenozie.

Aby prawidłowo chronić lasy, należy zabiegać zarówno o te najmniejsze zwierzęta i rośliny znajdujące się w runie leśnym (poprzez zachowanie odpowiednich warunków), jak i o te najstarsze drzewa. Pozostawienie zróżnicowanej struktury i przemyślana ingerencja człowieka pozwalają na stworzenie wszystkim organizmom odpowiednich warunków życia, w wyniku czego poprawia się zdrowotność całych kompleksów leśnych.

W tym roku termin ogólnoświatowej akcji „Clean up the World” przypada na 16 – 17 – 18 września.
w tym czasie Fundacja Nasza Ziemia pragnie zachęcić wszystkich mieszkańców Polski, by organizowali lokalne akcje sprzątania. Jak zawsze prosimy nie tylko o przyłączenie się do akcji sprzątania, ale w pierwszej kolejności – o nieśmiecenie i pilnowanie, aby nie śmiecono! Nie tolerujmy tego! Przy organizacji akcji sprzątania organizatorzy zachęcają do kontaktu z nadleśnictwami, kołami łowieckimi i wędkarskimi.

Więcej informacji udziela koordynatorka akcji Anita Lasocka (anita.lasocka[at]sprzatanieswiata-polska.pl), tel. 512 158 324.
 
Źródło: www.sprzatanie.naszaziemia.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię