20 listopada ulice Poznania stały się ?polem walki? przywódców państw o zrównoważony rozwój wszystkich krajów świata. Był to etap terenowy Gry Miejskiej pt. ?Wygraj zrównoważony świat?, kończący Tydzień Edukacji Globalnej w Poznaniu. Celem Gry było zwiększenie wiedzy na temat zrównoważonego rozwoju oraz problemów rozwojowych, z jakimi borykają się kraje rozwinięte i rozwijające się.

Projekt Gry Miejskiej był  finansowany ze środków MSZ z programu Polska Pomoc. W Grze udział wzięło 8 drużyn liczących łącznie 33 osoby, w wieku od 8 do 30 lat.
Byli wśród nich zarówno uczniowie poznańskich szkół podstawowych i gimnazjów, jak i studenci oraz żądni przygód mieszkańcy Poznania. Po pozytywnym przejściu etapu internetowego (e-lerning-u) uczestnicy zostali zaproszeni do uczestnictwa w etapie miejskim tzw. Grze Miejskiej. Gra wystartowała w sobotę, punktualnie o godzinie 10 rano spod Ekowiarni Organic Cafe mieszczącej się w Pasażu Apollo.

Wszystkie drużyny wyposażone zostały w ekologiczne torby zawierające niezbędne materiały do gry – mapę, karty państw oraz  regulamin. Każda z drużyn na czas Gry przejęła władzę nad 2 państwami świata (rozwiniętym oraz rozwijającym się) i miała za zadanie rozwinąć obydwa w sposób zrównoważony. W ciągu 2,5 h uczestnicy musieli odnaleźć w zakamarkach poznańskiego Starego Miasta 10 światowych stolic m.in. Afganistanu i Wielkiej Brytanii, a następnie rozwiązać przygotowane
dla nich zadania sprawnościowe oraz intelektualne. Dzięki zdobytym w ten sposób punktom uczestnicy mieli możliwość rozwijania podległych im państw. Podróż drużyn biorących udział w zabawie po zakończyła się również w Ekowiarni. Zmęczeni uczestnicy mogli tam posmakować przepysznych kanapek przygotowanych z składników upraw ekologicznych i aromatycznej herbaty (fair trade) przygotowanej specjalnie dla nich. Na miejscu podsumowano wyniki gry, ogłoszono zwycięzców i wręczono nagrody.

Zwycięzcami Gry Miejskiej pt. „Wygraj zrównoważony świat” zostały następujące drużyny:
I miejsce: Developersi
II miejsce: Podróżnicy
III miejsce: Czarne Słońca

Wszyscy uczestnicy wyrazili chęć udziału w kolejnych tego typu projektach. Zdecydowana większość z nich stwierdziła, że ich wiedza na temat zrównoważonego rozwoju
i problemów ludności świata uległa podwyższeniu. Widząc entuzjazm i zadowolenie uczestników możemy stwierdzić, iż projekt zakończył się powodzeniem, a jego cel został w pełni osiągnięty.

Aktualnie platforma e-learning-owa stworzona na potrzeby projektu jest ogólnie dostępna dla wszystkich użytkowników internetu, bez konieczności logowania
się pod adresem: www.gra.cpe.info.pl. Zawiera ona wiedzę z zakresu zrównoważonego rozwoju, problematyki rozwojowej i globalnych powiązań. Zawiera ona działy poświęcone m.in. Milenijnym Celom Rozwoju, biedzie, ochronie zdrowia, wyżywieniu i rolnictwie, bezpieczeństwu i konfliktom, zasobom wodnym, gospodarce, edukacji oraz bogactwu kulturowemu na świecie. Każdy z działów zakończony jest krótkim quizem.

Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej pomocy zagranicznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2010 r.

W ciągu 2,5 h uczestnicy musieli odnaleźć w zakamarkach poznańskiego Starego Miasta 10 światowych stolic.

Wśród uczestników byli także uczniowie poznańskich szkół podstawowych i gimnazjów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię