W ostatnią środę,  15 sierpnia 2023 r., na malowniczym terenie Przystani Powiat Nakielski, odbył się wyjątkowy piknik z okazji Święta Noteci oraz Święta Wojska Polskiego. To wydarzenie, zorganizowane przez Związek Miast i Gmin Nadnoteckich, Urząd Miasta i Gminy Nakło nad Notecią, Nakielski Ośrodek Kultury oraz partnerów w postaci Powiatu Nakielskiego i OSP Nakło, przyciągnęło liczne grono zainteresowanych.

 

Wielką popularnością cieszyły się stoiska z produktami pod marką Nadnotecka Marka, zapewniające wyjątkową okazję do zakupu lokalnych wyrobów. Jednak to stoisko warsztatowo-edukacyjne, przygotowane przez Agencję ekomarketingu i edukacji firmy Abrys, wzbudziło szczególne zainteresowanie uczestników. Wszystkie uczestniczące osoby miały okazję uczestniczyć w kreatywnych warsztatach, skupiających się na edukacji oraz świadomości ekologicznej.

Warsztaty

Jedną z atrakcji było tworzenie doniczek samonawadniających. Przypomniano o konieczności opieki nad roślinami, a także zaprezentowano sposób tworzenia doniczek, które pozwolą na regularne nawadnianie roślin. Na zajęciach poruszono także temat dbania o rośliny doniczkowe oraz kreatywnego wykorzystania odpadów do produkcji nowych przedmiotów. Uczestnicy mieli okazję posadzić aż 100 roślin w przygotowanych doniczkach.

Niezwykle popularnym warsztatem okazało się tworzenie doniczek-zwierzątek z kartoników po mleku i soku. To zajęcie nie tylko angażowało dzieci, ale służyło także edukacji na temat właściwej segregacji odpadów oraz możliwości ponownego wykorzystania materiałów. Każdy uczestnik otrzymał kartę z elementami zwierzątka, które następnie wycinał i przyklejał na przygotowany wcześniej kartonik. W ten sposób powstawały urocze doniczki-zwierzątka z nowo posadzonymi roślinami.

Gry

Dużym zainteresowaniem cieszyły się również gry wielkoformatowe. Organizatorzy doskonale zdawali sobie sprawę, że dzieci najlepiej uczą się poprzez zabawę, dlatego przygotowano gry i konkursy, które łączyły rozrywkę z nauką ekologii. Jedną z gier była „Gazu do GOZ-u”, wprowadzająca graczy w tematykę gospodarki o obiegu zamkniętym. Druga propozycja to „Twistor – twisterowy tor odpadowy”, zachęcająca do prawidłowej segregacji odpadów poprzez dynamiczną, ruchową zabawę.

Nie zabrakło także „Koła Fortuny”, które dodatkowo wzbogacało program wydarzenia. Uczestnicy kręcili kołem, losując wyzwania związane z tematyką środowiskową. Rebusy, kalambury, pytania i zagadki dotyczyły m.in. zagadnień związanych z ochroną powietrza, wody i ogólnie ekologią. Za każdą dobrą odpowiedź lub zaangażowanie w zabawę, uczestnicy otrzymywali nagrody, co dodatkowo motywowało do aktywnego udziału.

Piknik Święta Noteci i Wojska Polskiego na Przystani Powiat Nakielski okazał się nie tylko okazją do biesiadowania i świętowania, ale również doskonałą sposobnością do edukacji ekologicznej i budowania więzi społecznych w oparciu o wspólną troskę o środowisko naturalne. Duże zainteresowanie stoiskiem edukacyjnym pokazuje, że mieszkańcy są chętni do nauki i zaangażowania się w działania na rzecz przyrody.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię