Północny-wschód Polski przyciąga turystów wyjątkowymi walorami przyrodniczymi, a od niedawna, dzięki unijnym dotacjom, także wysoką jakością usług turystycznych i rozwinięta infrastrukturą. Jak wybrać najlepsze gospodarstwo agroturystyczne do wypoczynku? Odpowiedzią jest certyfikat Czysta Turystyka.

Certyfikat gwarantuje troskę jego posiadaczy o przyrodę i regionalne dziedzictwo – mówi Ewa Figórska z Fundacji Partnerstwo dla Środowiska, przyznającej eko-wyróżnienia obiektom turystycznym – Podpowiemy Wam, które gospodarstwa ugoszczą Was regionalnymi specjałami i zapewnią rozrywkę, jakiej nie znajdziecie nigdzie indziej!

Atrakcje oferowane przez właścicieli gospodarstw agroturystycznych uzależnione są głównie od lokalizacji, bazują bowiem na regionalnej tradycji i kulturze, ale to od inwencji samych gospodarzy zależy jak ciekawie w danym gospodarstwie można spędzić czas. Dobra agroturystyka umożliwi nie tylko zwykłe wycieczki do okolicznych rezerwatów, ale też utrzymane w niesamowitej konwencji wyprawy połączone z rozpoznawaniem roślin i tropieniem leśnych zwierząt. Gospodarze udzielą informacji o perełkach lokalnej architektury i podpowiedzą jak w zdrowy i ekologiczny, a przy tym ciekawy sposób dotrzeć do wartych obejrzenia miejsc.

Coraz większa popularność agroturystyki i turystyczny rozwój Mazur i Podlasia wydają się być w pewien sposób sprzężone. Na 45 wyróżnionych certyfikatem obiektów, 13 to gospodarstwa agroturystyczne z północno-wschodniej Polski, a łącznie z innymi obiektami turystycznymi Podlasie i Mazury wywalczyły sobie ponad połowę z przyznanych dotąd certyfikatów Czysta Turystyka. Dla świadomego turysty, te dane pozostawiają konkurencyjne regiony daleko w tyle, natomiast dla przeciętnego Kowalskiego mogą być cenną wskazówką przy wyborze idealnego miejsca na urlop
– podsumowuje Ewa Figórska.

Źródło: www.fpds.pl
 

Z badań wynika, że preferujemy „swojskość” przy wyborze zakwaterowania na wakacjach. / Fot. FPDS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię