W imieniu Ośrodka Działań Ekologicznych ?Źródła?, organizacji członkowskiej Związku Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć, organizatorzy zapraszają i zachęcają do udziału w ogólnopolskim konkursie o bioróżnorodności pt. ?Nie znikaj?.

Dzięki udziałowi w konkursie poprzedzonym szkoleniem nauczyciele pogłębią wiedzę i udoskonalą warsztat dydaktyczny. Udział uczniów w konkursie może stanowić podstawę do zrealizowania projektu edukacyjnego, co jest szczególnie istotne w przypadku gimnazjów. Każdy nauczyciel z województwa małopolskiego i śląskiego uczestniczący we wstępnym szkoleniu otrzyma materiały potrzebne do realizacji warsztatów, w tym atrakcyjną tematyczną grę planszową oraz zbiór scenariuszy zajęć (do wyboru jeden z terminów szkolenia).

Terminy szkoleń woj. małopolskie:
3 marca 2011r.,  godz. 14.00-18.00, Zespół Szkół Integracyjnych nr 3, ul. Strąkowa 3a, Kraków
8 marca 2011r., godz. 9.30-13.30, AJU-Archeion, ul. św. Filipa 23/6, Kraków
8 marca 2011r., godz. 14.00-18.00, AJU-Archeion, ul. św. Filipa 23/6, Kraków

Terminy szkoleń woj. śląskie:
4 marca 2011r., godz. 9.30-13.30, Pałac Młodzieży, ul. Mikołowska 26, Katowice
4 marca 2011r., godz. 14.00-18.00, Pałac Młodzieży, ul. Mikołowska 26, Katowice
7 marca 2011r.,  godz. 15.00-19.00, Szkoła Podstawowa nr 20, ul. Jana Śliwki 8, Gliwice

Uwaga: dla nauczycieli z Zabrza, odrębne szkolenie odbędzie się w kwietniu 2011 r. Wszystkich zainteresowanych organizatorzy proszą o kontakt i zgłaszanie się do 2 marca 2011 r. Liczba miejsc jest ograniczona.

Szkolenie, na które Państwa zapraszamy będzie trwało około 5 godzin lekcyjnych, zróżnicowanych w tempie i metodzie zajęć, z przerwami kawowymi. Przewidujemy, że w każdym szkoleniu udział weźmie ok. 18-20 nauczycieli.

Każdy uczestnik otrzyma zaświadczenie potwierdzające udział w szkoleniu.

Ogólnopolski konkurs pt. „Nie znikaj“ przeznaczony jest dla uczniów wszystkich typów szkół. Jego celem jest pogłębienie wiedzy nt. bioróżnorodności i zagrożeń związanych z jej utratą oraz nt. wymierania gatunków i przyczyn gwałtownego nasilenia się tego zjawiska w ostatnich stuleciach. Chcemy zachęcać do takich działań i wyborów w codziennym życiu, które mogłyby spowalniać ten proces. W trosce o wysoką jakość merytoryczną projekt składać się będzie z dwóch etapów: przygotowawczego, a następnie właściwego konkursu. W pierwszym etapie na obszarze całego kraju przeprowadzonych zostanie 45 szkoleń dla nauczycieli, następnie nauczyciele zrealizują w swoich szkołach warsztaty dla uczniów. Dopiero wtedy uczniowie przystąpią do konkursu polegającego na przygotowaniu i przeprowadzeniu w swojej miejscowości „Marszu ginących gatunków” oraz wykonaniu dowolną techniką plastyczną mapy świata z gatunkami zagrożonymi wyginięciem. Praca konkursowa składać się będzie z relacji z marszu zilustrowanej zdjęciami oraz skanu lub fotografii mapy.

Finał konkursu będzie miał miejsce w maju 2011 roku. Przyznanych zostanie 10 równorzędnych nagród. Nagrodzimy całą społeczność szkolną. Zwycięskim placówkom wręczymy fototapety o rozmiarach 18m2 przedstawiające plastyczną mapę świata. Będą one uatrakcyjniać wygląd sali lekcyjnej lub szkolnego korytarza, a zarazem pełnić funkcje edukacyjne.

Szczegóły, w tym regulamin konkursu, znajdują się na stronie internetowej projektu pod adresem bioroznorodnosc.edu.pl. Projekt zdobył honorowy patronat Mazowieckiego Kuratora Oświaty.

Chęć udziału w bezpłatnym szkoleniu e-mailem lub telefonicznie:

Małgorzata Małochleb: e-mail: [email protected] lub 506 457 157 (sieć play)
Magdalena Noszczyk: e-mail: [email protected] lub 513 447 271 (sieć orange)

Formularz zgłoszeniowy odpowieni dla każdego województwa należy wysyłać e-mailem.

 

Choć słowo „bioróżnorodność” jest stosunkowo młode, to robi prawdziwą karierę: niestety przyczyna jest smutna – zanikanie różnorodności biologicznej. / Fot. emoedgar, www.sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię