W ostatnią majową sobotę na boisku przy świetlicy wiejskiej w Spytkowie pod Giżyckiem, pod tradycyjnym hasłem: ?Pożyczyliśmy Mazury od naszych wnuków ? oddajmy je w dobrym stanie!?, przeprowadzony został II Międzynarodowy Mazurski Festyn Ekologiczny ?Eko-Logika 2010?.

Inicjatorem i głównym organizatorem Eko-Logiki był Mazurski Związek Międzygminny – Gospodarka Odpadami z siedzibą w Giżycku

Zainicjowana w ubiegłym roku impreza stała się głównym świętem ekologicznym dla 12 gmin obszaru Wielkich Jezior Mazurskich, integrującym zaangażowanie społeczne wokół problematyki proekologicznej i planowej gospodarki odpadami – w tegorocznej edycji festynu uczestniczyło około 1000 osób. Przy całej formie rozrywkowej imprezy trudno przecenić jej znaczenie edukacyjne, tym bardziej, iż znaczną większość uczestników festynu stanowiły dzieci i młodzież szkolna. Tegoroczna edycja festynu zyskała rangę międzynarodową, gdyż wzięła w nim udział czteroosobowa delegacja z Siauliai na Litwie oraz dwuosobowa delegacja z Czerniachowska w Obwodzie Kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej.
 
Podczas festynu na spytkowskiej scenie zaprezentowały się m.in. grupy artystyczne: dzieci ze Szkoły Podstawowej w Spytkowie, "Sterławiacy" z Ryńskiego Centrum Kultury, zespół "Duo Vip", kabarecik "Kochane Bachorki", zespół muzyczny "Budryski", grupa taneczna z Gminnego Ośrodka Kultury w Budrach, a także zespół "The Light" z Gminnego Ośrodka Kultury w Pozezdrzu oraz zespoły z Sobiech. Jako gwiazda wystąpił dziecięco-młodzieżowy zespół wokalny SUKCES, prowadzony przez byłą „Alibabkę” – Agatę Dowhań z Mrągowa. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się pokaz sztuk walki zaprezentowany przez Giżycki Klub Karate Kyokushin oraz pokaz ratownictwa w wykonaniu strażaków OSP w Spytkowie. Wokół sceny rozlokowano licznie ciekawe stoiska, prezentujące zdrową żywność i ekologiczne wyroby oraz m.in. ekspozycję Nadleśnictwa Borki i sprzęt Straży Pożarnej i Żandarmerii Wojskowej.

W czasie trwania festynu rozdano nagrody w II edycji konkursu "Zrównoważony rozwój" ogłoszonego przez MZMGO oraz I LO w Giżycku. Konkurs był adresowany do gimnazjalistów oraz starszych uczniów z terenu gmin zrzeszonych w MZMGO. Na poziomie gimnazjalnym najlepiej zaprezentowała się Kinga Jabłońska ze Specjalistycznego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Węgorzewie. Eleonora Mahoney z I LO w Giżycku była najlepsza w kategorii ponadgimnazjalnej. Uczniowie mieli do wyboru jedną z trzech form uczestnictwa: wykonanie prac plastycznych, napisanie fraszki ekologicznej lub wykonanie albumu. Rozdane też zostały nagrody w konkursie „Odpadowy Potwór”, skierowanym do przedszkolaków oraz dzieci ze szkół podstawowych. Części seminaryjnej festynu towarzyszyła wystawa nagrodzonych prac, która wzbudzała duże zainteresowanie.
 
W części seminaryjnej, realizowanej w spytkowskiej świetlicy wiejskiej, odbyło się kilkanaście prezentacji popularno-naukowych. m.in. Adam Roszczyk z firmy Coneco-BCE z Gdyni przedstawił projekt Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych, który będzie budowany w Spytkowie, dr inż. Marek Hasso-Agopsowicz z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie omówił zagadnienia rekultywacji dzikich i legalnych składowisk odpadów, zaś dyr. Rajmundas Jakutis podzielił się litewskimi doświadczeniami w dziedzinie gospodarki odpadami, wynikającymi z działalności dużego centrum odpadowego w regionie Siauliai.

Podczas festynu na spytkowskiej scenie zaprezentowały się dziecięce grupy artystyczne. / Fot. Mazurski Związek Międzygminny – Gospodarka Odpadami

Rozdane też zostały nagrody w konkursie Odpadowy Potwór. / Fot. Mazurski Związek Międzygminny – Gospodarka Odpadami

Uczniowie mieli do wyboru jedną z trzech form uczestnictwa: wykonanie prac plastycznych, napisanie fraszki ekologicznej lub wykonanie albumu. / Fot. Mazurski Związek Międzygminny – Gospodarka Odpadami

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię