W ramach kampanii ?Rzeka nie jest ściekiem? do Warszawy na tratwie ?Perepłut? przypłynęli ekolodzy z Greenpeace Polska. Z tej okazji zorganizowano konferencję na temat zanieczyszczeń i sposobów oczyszczania Wisły, w której wzięła udział prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Warszawa jest jedną z ostatnich stolic europejskich, obok Belgradu, która swoje ścieki zrzuca do rzeki bez oczyszczenia. Celem kampanii jest uświadomienie, iż pomimo wejścia Polski do Unii Europejskiej i przystosowania naszego prawa do unijnych przepisów dotyczących ochrony wód przed zanieczyszczeniami, rzeki w Polsce w większości mają wodę złej jakości.

– Sytuacja w Warszawie jest niedobra. Oczyszczalnia ścieków „Czajka” zlokalizowana na Białołęce, oczyszcza ok. 200 tys. m3 ścieków w ciągu doby, czyli mniej niż połowę ścieków komunalnych pochodzących z Warszawy. Reszta bez oczyszczenia trafia do Wisły. W tej chwili trwają przygotowania do jej rozbudowy i modernizacji. Tak, aby do końca 2010 roku, lub trochę później, oczyszczać 100 procent ścieków komunalnych – podkreśliła prezydent stolicy.

Łukasz Supergan, koordynator akcji ze strony Greenpeace Polska, podkreślił, że w trakcie kampanii jego organizacja wzywa producentów do wyeliminowania ze środowiska substancje niebezpieczne dla zdrowia i życia. – Przygotowaliśmy listę miejsc w dorzeczu Wisły, gdzie do jej wód przedostają się takie związki. Do polskich rzek usuwane są pestycydy, metale ciężkie i węglowodory aromatyczne. Polska jest zobowiązana do doprowadzenia do 2015 roku wszystkich swoich wód do dobrego stanu ekologicznego – dodał

Tratwa „Perepłut” będzie cumowała na wysokości Zamku Królewskiego, na pl. Zamkowym można oglądać wystawę fotografii, która pokazuje piękno królowej polskich rzek. Po wizycie w Warszawie ekolodzy udadzą się do Płocka (8 sierpnia), Włocławka (10 sierpnia), Torunia (13 sierpnia), Bydgoszczy (15 sierpnia) i Gdańska, gdzie 23 sierpnia zakończą swój rejs.

źródło: um.warszawa.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię