IX edycja Kampanii ?Czyste Plaże? 2008 jest już na półmetku. W jej ramach przeprowadzono w lipcu ponad 120 recyklingowych warsztatów edukacyjnych w nadmorskich miejscowościach.

O kampanii opowiada Artur Łobocki z Fundacji Recal:


O co chodzi?
Od początku lipca realizujemy wakacyjną Kampanię pod nazwą „Czyste Plaże”.  Jest to już IX edycja projektu edukacji recyklingowej. Polega ona na uświadamianiu konieczności prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów w naszych domach. Na przykładzie recyklingu aluminiowych puszek po napojach chcemy pokazać, że odzysk i ponowne przetwarzanie surowców wtórnych przynosi korzyści ekologiczne, a także ekonomiczne.

Co robimy?

Organizujemy warsztaty edukacyjne. Podczas warsztatów koloniści dowiadują się w jaki sposób segregując surowce wtórne z odpadów przyczyniają się do ochrony środowiska. Warsztaty prowadzone są w przyjaznej atmosferze i angażują uczestników do udziału we wspólnej zabawie i konkursach ekologicznych. Dodatkowo młodzi ekolodzy włączają się do zbiórki pustych puszek po napojach. Puszki zbierane są w okolicach ośrodków, w parkach no i oczywiście na nadmorskich plażach. Wszyscy uczestnicy mają szansę zdobyć przygotowane dla nich nagrody (koszulki, puszki-skarbonki, smycze na klucze, magnesy do testowania puszek, kartki pocztowe). Znaczna część uczestników szansę taką wykorzystała wracając do domu z pamiątkami znad morza. Ponadto koloniści, mieszkańcy i turyści zachęcani są do zbiórki puszek po napojach. Zebrane aluminiowe puszki po napojach trafiają do ponownego przetworzenia i powstaną z nich nowe puszki, a każdy kto odniesie do punktu skupu puszki otrzymuje za nie pieniądze.

Z jakim efektem?

W ramach tej wakacyjnej Kampanii w pierwszym miesiącu prowadzonych działań (w lipcu) przeprowadziliśmy 121 warsztatów edukacyjnych dla kolonii i obozów letnich. Realizowaliśmy je przede wszystkim na terenie miast i gmin: Gdynia, Jastarnia, Władysławowo, Hel, Krokowa, Ustka, Mrzeżyno, Rewal, Dziwnów, Międzyzdroje, Świnoujście oraz na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Uczestniczyło w nich 6.223 dzieci i młodzieży w całej Polski.

Co dalej?

Przez cały czas do końca sierpnia będziemy realizować warsztaty. Kolonie i obozy mogą zapraszać naszych edukatorów pod bezpłatną infolinią 0800 100 205. Natomiast w punktach skupu na zbieraczy czekają worki na puszki oraz magnesy do testowania puszek. Serdecznie zapraszamy do segregowania odpadów oraz do zbiórki puszek.

"Czyste Plaże" jest elementem „Wakacyjnych kampanii edukacji recyklingowej” organizowanych przez Fundację RECAL na terenie 5 regionów turystycznych Polski. Należą do nich:

  • Kampania "Czyste Plaże" – dziewiąta edycja kampanii realizowana na terenie nadmorskich gmin województw: pomorskiego i zachodniopomorskiego.
  • Kampania "Czyste Góry" – ósma edycja kampanii realizowana na obszarze województw małopolskiego, śląskiego ze szczególnym uwzględnieniem Babiogórskiego i Gorczańskiego Parku Narodowego, Podhala, Beskidu Żywieckiego i Sądeckiego.
  • Kampania "Czyste Mazury" – szósta edycja kampanii realizowana na obszarze geograficznym Wielkich Jezior Mazurskich oraz Warmii.
  • Kampania "Czyste Bieszczady" – trzecia edycja realizowana w Bieszczadach.
  • Kampania „Czyste Sudety” – trzecia edycja realizowana w części Sudetów znajdujących się na terenie woj. dolnośląskiego.
Wakacyjne kampanie edukacji recyklingowej są współfinansowane w 77,13% ze środków Unii Europejskiej. Pozostałą część finansuje Fundacji RECAL, Eco Serwis Sp. z o.o., Koba Organizacja Odzysku S.A., recan Organizacja Odzysku S.A. oraz samorządy terytorialne.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię