Siedem pięcioosobowych drużyn wzięło udział w grze miejskiej pn. „Tropami czystego powietrza”, która odbyła się w niedzielę w Ziębicach. Uczestnicy odwiedzając kolejne punkty, zlokalizowane na terenie całego miasta, wykonywali różnorodne zadania dotyczące niskiej emisji. 

Gra rozpoczęła się o godzinie 12.30. Zespoły otrzymały zestawy startowe, w których znajdował się list od komisarza Dymskiego, który został porwany i uwolniony przez dymowników, sprawców niskiej emisji. W liście zaszyfrowane były nazwy punktów startowych, do których miały się udać drużyny. Na terenie Ziębic zostało zlokalizowanych osiem punktów zadaniowych, w których należało rozwiązać zadanie, za co drużyny otrzymywały punkty, wskazówki, gdzie mają się udać w dalszej kolejności, a także trop (fragment numeru telefonu, który mieli wykorzystać w ostatnim punkcie).

W każdym punkcie było do wykonania jedno zadanie, tematycznie związane z niską emisją. Było to m.in. rozwiązanie krzyżówki na temat powietrza, segregacja odpadów do pojemników w odpowiednim kolorze i wskazanie spośród nich tych, których nie można spalać w piecu, rozwiązanie zadania dotyczącego transportu (porównanie czasu przejazdu samochodem oraz pociągiem), a także przy wykorzystaniu zestawu demonstracyjnego dotyczącego odnawialnych źródeł energii skonstruowanie zestawów, obrazujących zamianę energii mechanicznej w dźwięk bądź światło. Po wykonaniu wszystkich zadań drużyny dzwoniły pod ułożony na podstawie tropów numer telefonu i dowiadywały się, gdzie został ukryty komisarz Dymski. Najszybsza drużyna dotarła we wskazane miejsce  niespełna dwóch godzinach i to ona uratowała komisarza Dymskiego, uwięzionego w monstrualnym kominie.

Po dotarciu do mety wszystkich drużyn przyszedł czas zliczenia punktów i podsumowań. W grze miejskiej zwyciężyła drużyna „BŁĘKITNYCH” w składzie: Ewa Nenkin, Ola Dybaś, Hanna Czubala, Mariola Nenkin oraz Oliwia Chwedeczko. Laureatom oraz wszystkim uczestnikom gry miejskiej „Tropami czystego powietrza” na scenie zostały wręczone nagrody oraz dyplomy. Spośród wszystkich uczestników w konkursie została wyłoniona również jedna osoba, która otrzymała nagrodę specjalną – rower górski.

 – Tematyka dotycząca niskiej emisji, która była poruszona podczas gry miejskiej jest niezwykle ważna w naszej gminie. Za moment zacznie się sezon grzewczy, a to moment, w którym  niską emisję można będzie ?doświadczyć na własnej skórze?. Chcieliśmy poprzez zabawę podnieść świadomość ekologiczną w tym zakresie i patrząc na zainteresowanie  tym przedsięwzięciem myślę, że nam się to udało ? mówi Mirosław Masłowski, dyrektor Ziębickiego Centrum Kultury, organizator gry miejskiej.

Gra miejska była elementem drugiego pikniku ekologicznego, zorganizowanego w tym roku przez Ziębickie Centrum Kultury w ramach kampanii „Dbam o środowisko. Jestem coolturalny”. W ramach tego wydarzenia odbyły się również warsztaty kreatywnego wykorzystania odpadów. Podczas nich można było zrobić biżuterię z makulatury, organizer z puszki aluminiowej, wiatraczek, a także model samochodu z kartonu. Ciekawym elementem były także warsztaty garncarstwa, a także warsztaty „Kilowaty zabawy”, podejmujące tematykę odnawialnych źródeł energii. Dużą popularnością cieszył się także konkurs „W koło niskiej emisji”, realizowany przy użyciu koła fortuny. Do tej atrakcji ustawiała się całkiem spora kolejka chętnych. Piknik zakończył występ zespołu „Liść” .

GALERIA

« z 3 »

 

 

 

 

 

logotyp_wf

Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię