Myśli to energia. Możesz stworzyć bądź zniszczyć swój świat swoimi myślami (Susan Taylor) to myśl przewodnia kolejnego ogólnopolskiego konkursu energetycznego organizowanego przez Zespół Szkół Ogólnokształcących w Jaworznie.

Nadzór merytoryczny nad konkursem oraz funkcję przewodniczącego Jury sprawuje prof. zw. dr hab. inż. Jacek Malko z Politechniki Wrocławskiej. Ponadto w skład kapituły konkursowej wchodzą: prof. AE dr hab. Elżbieta Lorek z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, prof. dr hab. inż. Eugeniusz Mokrzycki z Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie, prof. nadzw. dr hab. Andrzej Kardasz z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, dr Michał Tomaszewski z Politechniki Opolskiej, dr Rafał Kozłowski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz dr Czesław Kubasik z Agencji Poszanowania Energii.

Głównym celem konkursu jest zainteresowanie młodzieży edukacją ekologiczną i energetyczną poprzez zachęcenie do zbadania roli odnawialnych źródeł energii w rozwiązaniu problemów środowiskowych, energetycznych i klimatycznych. Cele szczegółowe konkursu to promowanie wiedzy o ekologii i energetyce, aktywizacja działań na rzecz upowszechniania świadomości energetycznej i ekologicznej, rozbudzenie wśród młodzieży zamiłowania do wiedzy i rozwijanie jej pasji badawczych oraz poznawczych.

Konkurs adresowany jest do młodzieży z całej Polski, która w momencie ogłoszenia wyników (maj 2011) będzie mieć ukończone 17 lat i nie przekroczy 25. roku życia.
Prace będą oceniane w dwóch kategoriach wiekowych: młodzież szkół ponadgimnazjalnych oraz młodzież akademicka.

Lista tematów prac, które mogą być przedmiotem oceny jury konkursu jest następująca:

   1. Szanse rozwoju rynku biopaliw w Polsce.
   2. Odpady (komunalne i przemysłowe) jako źródło energii.
   3. Energia słońca – aspekty ekologiczne i ekonomiczne.
   4. Energia jądrowa w obronie klimatu.
   5. Dekarbonizacja – co to jest i w jakim stopniu jest realna?
   6. Konsekwencje polityki niskoemisyjnej dla Polski.
   7. Dlaczego Polska to jedno z atrakcyjniejszych w Europie miejsc do rozwoju energetyki wiatrowej?
   8. Zaangażowanie gmin na rzecz rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii – czy twoja gmina jest aktywna?
   9. Technologie inteligentnych sieci (ang. smart grid technologies) w energetyce.
  10. Czy biogazownie pomogą w ochronie środowiska i klimatu?

Istotnym elementem wpływającym na ocenę prac przez Jury będzie oryginalność ujęcia tematu i osobiste zaangażowanie.

Konkurs ma formę prac pisemnych, których nieodzownym elementem powinna być bibliografia. Zasady udziału w konkursie zawarte są w regulaminie dostępnym na stronie internetowej Organizatora, www.lo3.jaworzno.edu.pl

 Na zwycięzców konkursu czekają cenne nagrody rzeczowe. Finał konkursu będzie miał formę konferencji podsumowującej. Wezmą w niej udział osoby zaangażowane w konkurs, przede wszystkim laureaci, władze szkolne/uczelni i samorządowe oraz media. Ponadto na uroczystym rozdaniu nagród podczas konferencji wybrani laureaci konkursu zaprezentują swoje prace.

Konkurs ma przyczynić się do wzrostu zainteresowania młodzieży problemami energetyki oraz zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Konkurs ten jest również świetną okazją dla młodzieży szkolnej czy studentów do pogłębienia swojej wiedzy o odnawialnych źródłach energii i ich roli w rozwoju energetyki z poszanowaniem środowiska naturalnego, rozwinięcia zainteresowań badawczych oraz nauczenia się pisania prac o charakterze naukowym.

Prace będą przyjmowane do 21 marca 2011 roku.

Źródło: www.lo3.jaworzno.edu.pl
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię