Dziś w Olsztynie odbywa się Regionalna Gala Światowego Dnia Turystyki pod hasłem ?Turystyka ? świętowanie różnorodności?.

Światowy dzień Turystyki to zawsze moment do refleksji, bo turystyka to wiodąca dziedzina gospodarki naszego województwa – mówi Jacek Protas, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego. – Dziedzina piękna, ale trudna. Wymagająca zrównoważonego, ekologicznego rozwoju. Wpływ na rozwój turystyki ma wiele innych dziedzin życia regionu. Narzekania, że turystyka kwitnie tylko przez 3-4 miesiące w roku należy odłożyć ad acta. Dziś turystę przyjmujemy przez cały rok. W zakresie przyjazdów krótkoterminowych (do 4 dni) prawie tyle samo przyjeżdża turystów zimą i jesienią co latem. To efekt rozwoju bazy całorocznej i ciągłej promocji. Co prawda w zakresie przyjazdów długoterminowych dominuje ciągle lato, ale nie wykorzystaliśmy jeszcze wszystkich naszych możliwości. Wspomnę tylko o uzdrowiskach. Przykład Gołdapi wskazuje, że można – trzeba tylko chcieć.
  
Turystyka ma zwiększone szanse rozwoju dzięki dużym środkom pomocowym. Na Oś „Turystyka” w Regionalnym Programie Operacyjnym  Samorząd Województwa przeznaczył ponad 12 proc. funduszy, czyli 158 mln euro. I są one wykorzystywane w pełni. A są jeszcze środki w innych programach – centralnych (chociażby Polska Wschodnia) czy rozwoju obszarów wiejskich (Leader plus). Z regionalnego programu Samorząd Województwa przygotowuje właśnie dużą kampanię promocji turystycznej, wartą 3 mln euro. Z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej będzie budowana pierwsza długodystansowa trasa rowerowa o wartości 10 mln euro. Inne działania w oparciu o fundusze unijne to modernizacja sieci punktów Informacji Turystycznej, sieć drogowych znaków turystycznych czy promocja Obszaru Kanału Elbląskiego. Trwają inwestycje na drogach, mające na celu poprawę dostępności komunikacyjnej regionu. W ostatnich dniach Samorząd Województwa stał się gospodarzem lotniska w Szymanach.
 
Tym, co nas ostatnio łączy, jest światowy konkurs na 7 nowych cudów natury – mówi Marszałek Jacek Protas. – Wspólnym wysiłkiem znaleźliśmy się w gronie 28 finalistów. Teraz czeka nas prawie dwa lata wspólnej pracy, aby znaleźć się w wymarzonej siódemce. Temu podporządkowujemy nasze wszelkie działania promocyjne. Przygotowujemy strategię pracy i zakres działań. Dziś włączone są w to wszystkie jednostki Samorządu Województwa, ale do sukcesu potrzeba pełnej współpracy  samorządów i całej branży.

Źródło: www.warmia.mazury.pl

 

Turystyka ma zwiększone szanse rozwoju dzięki dużym środkom pomocowym. / Fot. www.sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię