Twoje drzewo może być podziwiane w całej Polsce jeśli zdecydujecie się zgłosić je do konkursu Klubu Gaja ? Drzewo Roku. Nie poszukujemy drzewa wyjątkowego tylko pod względem cech naturalnych, ale poszukujemy drzewa, które ma wyjątkowe miejsce w ludzkiej świadomości ? pojedynczego człowieka bądź całych społeczności. Zgłoszenia można nadsyłać jeszcze tylko dzisiaj!

Oto kolejne zgłoszenia. To między innymi dąb z Bierunia z ul. Barbórki 23, którego wiek szacuje się na 130 lat. Drzewo, rosnące na prywatnej posesji, zainteresowało uczniów Gimnazjum nr 1 w Bieruniu, ponieważ jego położenie jest związane z tradycjami gospodarczymi tego regionu czyli solankami, ważną linią kolejową, rolnictwem i stadniną koni. Jastrzębie Zdrój chce pochwalić się Drzewem Wolności czyli lipą przy parafii Wszystkich Świętych w sołectwie Szeroka, posadzonym w 1922 roku na znak połączenia Śląska z Macierzą. Szeroczanie nazwali ją wówczas spontanicznie Drzewem Wolności, ale był to dopiero początek długiej i pięknie opisanej historii lipy, która dotarła do Klubu Gaja wraz ze zgłoszeniem. Przedszkole  nr 4 w Katowicach swojego kandydata do tytułu Drzewa Roku znalazło w rezerwacie Ochojec. To dąb, który rośnie w miejscu gdzie znajdują się rekreacyjne stoliczki i ławki, a turyści – rowerzyści i piesi wędrowcy mogą odpocząć i wybrać dalszą trasę wędrówki.

Sosnę z Nadleśnictwa Łopuchówko zgłaszają uczniowie Zespołu Szkół nr 105 w Poznaniu.  To świadek tragicznego pożaru z 1992 roku, których pochłonął 250 ha lasu. Wywołany przez iskry z zerwanej linii energetycznej zdołała ugasić dopiero na drugi dzień gwałtowna burza. Sosna jest jedynym drzewem pozostałym po pożarze. Uschnięta, jakby krzycząca, przeraża wyglądem, ale i przypomina o tragedii.

Ze szkoły podstawowej w Nowej Wsi koło Wronek dzieci zgłaszają szkolnego kasztanowca. Nie jest to drzewo okazałe ani przepiękne, a wręcz okaleczone nieprzemyślanymi przycinkami, na dodatek schorowane jak wiele polskich kasztanowców. To jednak pod tym drzewem kwitnie szkolne życie, zawiązują się przyjaźnie na wieczność, rozstrzygają szkolne kłótnie. Stoi dumne jak rycerz przy wejściu do szkoły. Natomiast z  miejscowości Mała Puszcza w gminie Porąbka w Beskidzie Małym od pani Genowefy Laszczak nadeszło zgłoszenie daglezji, drzewa podziwianego co roku podczas wakacji.

Organizatorzy czekają na ostatnie zgłoszenia. Termin mija 30 listopada.
Regulamin konkursu

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię