Ośrodek Lasy Janowskie. / Fot. A. Wediuk

Ostoja konia biłgorajskiego w Szklarni koło Janowa Lubelskiego. / Fot. A. Wediuk

Leśna trasa rowerowa w rezerwacie Lasy Janowskie. / Fot. A. Wediuk

Lasy Janowskie – rezerwat Imierlty Ług – platforma widokowa w borze bagiennym. / Fot. A. Wediuk

Kwatera łowiecka Cegielnia. / Fot. A. Wediuk

Impreza przy Ośrodku Edukacji. / Fot. A. Wediuk

Hall Ośrodka Lasy Janowskie. / Fot. A. Wediuk

Fragment wystawy przyrodniczej w Osrodku Lasy Janowskie. / Fot. A. Wediuk

Wystawa taboru kolejowego w nadleśnictwie Janów. / Fot. Andrzej Wediuk

OEE Lasy Janowskie. / Fot. A. Wediuk

W każdym z 25 nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie pracuje leśnik odpowiedzialny za edukację leśną. / Fot. lublin.lasy.gov.pl

Ośrodek jest placówką, której głównym zadaniem jest prowadzenie edukacji przyrodniczo leśnej i promocja walorów przyrodniczych Lasów Państwowych, a szczególnie Lasów Lubelszczyzny oraz popularyzacja zagadnień związanych z gospodarką leśną.

Nadleśnictwo Janów Lubelski
Ośrodek Edukacji Ekologicznej,
ul. Bohaterów Porytowego Wzgórza 35
23-300 Janów Lubelski.
Tel. 015 8724 244,
fax  0158724 244.
e-mail: [email protected]
www.lasyjanowskie.com
woj. lubelskie

Ośrodek Edukacji Ekologicznej ?Lasy Janowskie? w Leśnym Kompleksu Promocyjnym Lasy Janowskie położony jest na terenie Nadleśnictwa Janów Lubelski w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie. Budynek Ośrodka znajduje się w Janowie Lubelskim na przedmieściu Obrówka, w kompleksie zabudowań nadleśnictwa położonym na skraju Lasów Janowskich.

Leśnicy z Nadleśnictwa Janów Lubelski od wielu lat dbają o szerzenie wiedzy przyrodniczej, przekazując informacje na temat ochrony przyrody, funkcjonowania lasów, jak również umożliwiając poznanie pracy leśnika – gospodarza lasu. Trudno wyobrazić sobie zdobycie tej wiedzy bez leśnej wędrówki, zapachu ścioły, uroku roślin leśnych czy stukania dzięcioła.

Dlatego Nadleśnictwo podejmuje różnego rodzaju działania edukacyjne oparte o czynny kontakt dzieci i młodzieży z lasem: lekcje tematyczne i kilkugodzinne zajęcia terenowe. W oparciu o bazę noclegową Ośrodka Edukacji Ekologicznej organizuje się także kilkudniowy pobyt w ?zielonej szkole?.  W miarę potrzeb i propozycji spotkań, które napływają ze szkół Nadleśnictwo prowadzi zajęcia przez cały rok, a program warsztatów realizowany w oparciu o istniejące obiekty edukacyjne obejmuje różnorodne tematy, w zależności od pory roku, wieku, zainteresowań i możliwości grupy.

Stałym elementem zajęć terenowych są konkursy i gry dydaktyczne. Podczas zajęć terenowych można dowiedzieć się jak wygląda życie lasu, dlaczego szyszka jodły nie spada na ziemię w całości, co kryje się w ściółce i pod korą drzew oraz jak wygląda mrówka pod lupą. Warto wybrać się na wycieczkę do Lasów Janowskich!

Nadleśnictwo Janów Lubelski prowadzi edukacje ekologiczną głównie w oparciu o Ośrodek Edukacji Ekologicznej znajdujący się w Janowie Lubelskim. Ośrodek Edukacji Ekologicznej Leśnego Kompleksu Promocyjnego Lasy Janowskie położony jest na terenie Nadleśnictwa Janów Lubelski w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie. Budynek Ośrodka znajduje się w Janowie Lubelskim na przedmieściu Obrówka, w kompleksie zabudowań nadleśnictwa Janów Lubelski położonym na skraju Lasów Janowskich.

W Ośrodku znajduje się ok. 100 miejsc noclegowych w pokojach dwuosobowych z łazienkami oraz  jadalnia.

Na część edukacyjną składają się: wystawa przyrodnicza, biblioteka, pracownia komputerowa na 16 stanowisk, sala na parterze wykorzystywana do wystaw czasowych, warsztatów, spotkań, etc., czy też jako mała sala konferencyjna na około 50 osób. Duża sala konferencyjna, wyposażona w sprzęt audiowizualny mieści się na drugim piętrze i może pomieścić około 80 do 100 osób. Uzupełnieniem jest mała sala zajęciowa na ok. 30 osób

Uzupełnieniem ekspozycji jest skansen kolejowy znajdujący się około 200 metrów od budynku Ośrodka, gdzie wystawiono tabor leśnej kolei wąskotorowej pracującej niegdyś w Lasach Janowskich. Przy Ośrodku ma swój początek trasa rowerowa prowadząca leśnymi drogami do Szklarni do ostoi konika biłgorajskiego. Trasa liczy około dwudziestu kilometrów. Ustawiono przy niej tablice opisujące zagadnienia gospodarki leśnej. Po powrocie z wycieczki można spędzić czas przy ognisku pod dużym zadaszeniem znajdującym się w lesie w pobliżu budynku Ośrodka. Tutaj także znajduje się krotka trasa dydaktyczna z tablicami o tematyce ogólnoleśnej.

Ośrodek jest placówką, której głównym zadaniem jest prowadzenie edukacji przyrodniczo leśnej i promocja walorów przyrodniczych Lasów Państwowych, a szczególnie Lasów Lubelszczyzny oraz popularyzacja zagadnień związanych z gospodarką leśną. Ponadto odbywa się tu szereg spotkań, konferencji i warsztatów głównie związanych z tematyka przyrodniczo leśną. Ponieważ Janów Lubelski jest miejscowością wypoczynkową nasz Ośrodek oferuje również dobre warunki do wypoczynku rodzinnego i zorganizowanego. Przyjeżdża tu młodzież na kolonie i zimowiska, a położenie Janowa sprawia, iż jest to znakomita baza wypadowa zarówno do poznania Lasów Janowskich i Lasów Roztocza, jak i wypraw krajoznawczych do Zamościa, Sandomierza, Baranowa Sandomierskiego, Lublina, Łańcuta czy Lwowa.

Najważniejszą dla nas formą działalności edukacyjnej są kilkudniowe turnusy dla grup młodzieżowych, począwszy od najmłodszych, aż po licealistów. Proponujemy program pobytu trwający od jednego do pięciu dni. W tym czasie prowadzimy szereg zajęć przede wszystkim w terenie ? w rezerwatach, na trasach przyrodniczych, prezentujemy walory przyrodnicze Lasów Janowskich i pokazujemy ciekawsze miejsca w regionie.     Uczestnicząca w tych zajęciach młodzież, głównie z większych ośrodków miejskich wywozi od nas podstawy wiedzy o lesie, o sposobach gospodarowania w nim, formach ochrony przyrody i znaczenia lasu dla jakości życia. Tematykę zajęć staramy się dostosować do oczekiwań nauczycieli przywożących do nas swoich uczniów.. Przyjeżdżają także grupy na dwie czy trzy godziny, które zwiedzają wystawę lub idą na ścieżkę przyrodniczą na krótkie zajęcia. Podjęliśmy stałą współpracę z kilkoma nauczycielami szkół znajdującymi się w Janowie i okolicznych miejscowościach. Stale korzystają oni z naszego Ośrodka prowadząc zajęcia samodzielnie i przy naszej pomocy. Ogólna liczba zwiedzających w ciągu roku to około 12 tys. osób. Oprócz grup młodzieżowych przyjeżdżają do nas grupy studenckie, wycieczki i turyści indywidualni, korzystają z naszej oferty uczestnicy konferencji i spotkań odbywających się na terenie Janowa. Coraz większą grupę stanowią cudzoziemcy.

Staramy się pomagać osobom piszącym prace licencjackie i magisterskie, prowadzącym badania naukowe w Lasach Janowskich i zbierającym informacje do różnorodnych opracowań.

Co roku staramy się wydać, choć jedną publikację popularyzującą Lasy Janowskie? Dotąd ukazało się kilka folderów i zestawów widokówek. Przygotowaliśmy także mapę turystyczno przyrodniczą oraz wydawnictwo o charakterze albumowym na temat naszych lasów.

Największą grupą osób korzystającą z oferty edukacyjnej Ośrodka jest młodzież szkolna, dlatego też współpracujemy przede wszystkim z nauczycielami. Dla poszerzenia naszej oferty i uatrakcyjnienia pobytu młodzieży korzystającej z kilkudniowych turnusów konieczna jest współpraca m. in. z Zarządem Parku Krajobrazowego Lasy Janowskie, samorządami oraz biurami turystyki z Lubelszczyzny, które organizują wycieczki edukacyjne korzystając z naszej oferty, a także letni i zimowy wypoczynek dzieci i młodzieży w naszym Ośrodku. Współpracujemy z uczelniami oraz organizatorami kursów i konferencji, dla których przygotowujemy wyjazdy w teren będące uzupełnieniem programu imprez przez nich organizowanych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię