Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej serdecznie zaprasza na wystawę Ujście Wisły. Ścieżki Natury eksponowaną w siedzibie, przy ul. Straganiarskiej 43/46. Ekspozycja została przygotowana przez Grupę Badawczą Ptaków Wodnych KULING i Gdański Archipelag Kultury „Wyspa Skarbów” w 2012 roku.

Rezerwat przyrody „Mewia Łacha” to perła polskiego wybrzeża, jeden z najbardziej unikatowych i urokliwych zakątków Polski i Europy, ostoja ptaków o randze europejskiej. Jest przykładem tego jak człowiek i przyroda mogą współistnieć dzięki sobie nawzajem. 

Znajduje się na wschodnich rubieżach Gdańska i nie miałby racji bytu, gdyby nie wykonanie Przekopu Wisły w 1895  r. Od tego czasu niesione z prądem osady rzeczne oraz działalność wiatru i fal morskich kształtują malownicze łachy i wyspy tzw. stożka ujściowego Wisły. Stały się one obecnie lęgowiskiem dla jedynej w Polsce kolonii rybitw czubatych i wielu innych cennych gatunków, np. ostrygojada, sieweczki obrożnej, czy rybitwy białoczelnej. Rezerwat stanowi również miejsce odpoczynku i żerowisko dla wielu ptaków podczas migracji. Regularnie występują tu też foki szare, a niekiedy i rzadsze gatunki: pospolita i obrączkowana. Obecnie największym zagrożeniem tego przyrodniczego eldorado jest to, co przyczyniło się do jego powstania – ludzka aktywność.

Autorzy zdjęć: Sabina Buczyńska, Dariusz Bógdał, Piotr Kendzierski, Dawid Kilon, Andrzej Kośmicki, Marcin Stefańczyk, Mateusz Ściborski, Piotr Zięcik.

Wystawę przygotowano w ramach Partnerskiego Programu „Chronimy Naturę na Wyspie Sobieszewskiej”, dzięki wsparciu Grupy LOTOS.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię