Przyrody nie chronimy ?po coś? czy ?dla czegoś?, jej ochrona jest naszą moralną powinnością – tak brzmi etyka ekologiczna, której idee chcą zaszczepiać najmłodszym firmy chemiczne realizujące Program ?Odpowiedzialność i Troska? w ramach kolejnej ? siódmej już edycji ?Drzewko za butelkę?.

Akcja ta polega na zbieraniu przez uczniów i przedszkolaków pustych butelek PET, za które dzieci otrzymują sadzonki drzew i krzewów. W tym roku toczy się ona w 10 miejscowościach: Miszewie k. Gdańska, Włocławku, Puławach, Brzegu Dolnym, Kędzierzynie Koźlu, Tarnowie, Warszawie, Bydgoszczy, Nowej Sarzynie i pierwszy raz w historii Akcji w Koninie gdzie lokalnym organizatorem jest Starostwo Powiatowe. 

Przedstawiciele firm uczestniczących w akcji odwiedzą wiele palcówek oświatowych odwiedzą i przedstawią 45 min. prezentację edukacyjną na temat idei Akcji w kontekście: cyklu życia produktu jakim jest butelka PET, potrzeby promowania zachowań proekologicznych w życiu codziennym oraz inicjatyw proekologicznych podejmowanych przez firmy chemiczne w celu minimalizacji oddziaływania na środowisko.

Statystyki podają, że Polacy opróżniają rocznie 110 tys. ton butelek (ok. 2,7 mln sztuk), z czego roczny odzysk stanowi 140 ton (0,1%), dlatego w tym roku dzieci otrzymają nagrody, do produkcji których wykorzystano odzyskane i podane powtórnemu przerobowi butelki PET – m.in. ubrania z polaru i czapeczki. 

W tym roku siódmej edycji „Drzewko za butelkę” towarzyszą trzy konkursy: na najciekawszy plakat związany z Akcją, na wykonanie „Ekologicznego słowniczka przedszkolaka” i „Szkolnego leksykonu ekologicznego”.

W ramach sześciu dotychczasowych edycji Akcji „Drzewko za butelkę”, dzieci z całej Polski zebrały ponad 5 milionów butelek i posadziły 7,5 tysiąca drzewek w swoim otoczeniu. Patronem honorowym Akcji są: Minister Środowiska i Minister Edukacji Narodowej. Patronat medialny sprawują: „Ekoświat”, „Bliżej Przedszkola”, „Przegląd komunalny”, „Recykling”, Tworzywa.com.pl i Ekologiczni.pl. Sponsorem akcji jest producent napojów- firma „Ostromecko” z Ostromecka k. Bydgoszczy.

Źródło: www.drzewkozabutelke.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię