Pod koniec marca najlepsi uczestnicy pierwszego etapu III Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Regionie ?Moja Wielkopolska? wraz z opiekunami uczestniczyli w warsztatach w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Lądzie.

 Konkurs skierowany jest do młodzieży gimnazjalnej. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat historii, kultury oraz środowiska przyrodniczego Wielkopolski, a także pobudzanie zainteresowania „małą ojczyzną”.

Pierwszego dnia pobytu w Lądzie odbył się finał konkursu, prowadzony przez Annę Cegłowską z Młodzieżowego Domu Kultury Nr 1 w Poznaniu (MDK Nr 1). Przez cały dzień uczniowie prezentowali przygotowane przez siebie autorskie projekty ścieżek dydaktycznych, przebiegających na terenie Wielkopolski (fot. 1 i 2). Interesującym prezentacjom przyglądali się wszyscy uczestnicy wraz z opiekunami oraz jury, w skład którego weszli: Marlena Kowalkowska (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu), Jerzy Sznajder (Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, Oddział w Koninie) oraz Paweł Śliwa i Piotr Basiński (Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego). Po wysłuchaniu wszystkich wystąpień jury udało się na burzliwe obrady, a uczestnicy wzięli udział w zajęciach integracyjnych prowadzonych przez Annę Suchanecką z MDK Nr 1 (fot. 4).

Na zakończenie dnia przyszła pora na to, na co wszyscy czekali, czyli ogłoszenie wyników. Najlepszymi uczestnikami tegorocznej edycji konkursu okazali się:
1.    Dariusz Nowak – Gimnazjum w Rostarzewie
2.    Mikołaj Domagała – Gimnazjum w Kąkolewie
3.    Tomasz Dziuba – Gimnazjum w Miasteczku Krajeńskim (fot. 3)

Przyznano również 3 równorzędne wyróżnienia, które otrzymali:
– Małgorzata Hartwich – Gimnazjum w Kaźmierzu
– Arkadiusz Mazurek – Gimnazjum Nr 40 w Poznaniu
– Patryk Hołderny – Gimnazjum Nr 62 w Poznaniu

Nagrody dla zwycięzców i osób wyróżnionych (sprzęt turystyczny: plecaki, menażki, latarki-czołówki itp.) wręczyła pani Izabela Kołakowska – Dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury Nr 1 w Poznaniu (fot. 5). Ponadto wszyscy uczestnicy i opiekunowie otrzymali książki edukacyjne.

Drugi dzień warsztatów rozpoczął się od wycieczki w okolice Konina „Szlakiem węgla brunatnego”. Tematem przewodnim było kopalnictwo węgla brunatnego. Na trasie wycieczki można było prześledzić drogę węgla od wydobycia w obrębie odkrywki aż po wykorzystanie w elektrociepłowni (Fot6). Pojawił się również wątek rekultywacji terenów pokopalnianych (z przeznaczeniem na działalność rolniczą, leśną, rekreację, a nawet… lotnisko i stok narciarski). Urozmaiceniem programu była wizyta w klasztorze Misjonarzy Świętej Rodziny w Kazimierzu Biskupim, która stała się okazją do poznania historii Pięciu Braci Męczenników oraz obejrzenia interesujących zbiorów etnograficznych Muzeum Misyjnego (fot. 7).

Druga połowa dnia upłynęła pod znakiem własnej twórczości uczestników. Najpierw odbyły się warsztaty wikliniarskie, podczas których każdy – przy odrobinie zaangażowania i fachowej pomocy prowadzącego –  własnoręcznie wykonał wieniec z wikliny (fot. 8). Niektórzy poszli nawet krok dalej i próbowali stworzyć kulę bądź prosty koszyk. Przy okazji wszyscy zdobyli sporą dawkę wiedzy na temat wikliny, jej wykorzystania i sposobów obróbki.

Po zmaganiach z wikliną przyszedł czas na zajęcia plastyczne, które polegały na malowaniu ceramicznych figurek przedstawiających rodzime gatunki roślin i zwierząt (fot. 9). Pięknie pomalowane figurki, których powierzchnię zabezpieczono specjalnym lakierem, stały się dla wszystkich piękną pamiątką z Lądu (fot.10). Na koniec pracowitego dnia, po ognisku, najbardziej wytrwali wybrali się jeszcze do repliki średniowiecznego grodu, gdzie w słowiańskiej chacie, przy świetle latarki, mogli usłyszeć tajemniczą opowieść o historycznych początkach Lądu oraz wodnikach, rusałkach, utopcach i innych wodnych demonach, zamieszkujących niegdyś podmokłą dolinę Warty…

Ostatniego dnia pogoda spłatała wszystkim psikusa. Niedawno przybyła wiosna na powrót zmieniła się w zimę z wiatrem i… śniegiem. Nie przeszkodziło to jednak w odbyciu wycieczki (fot. 11). Najpierw autokar podjechał do Wymysłowa, gdzie pracownicy Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego wraz z uczniami okolicznych szkół prowadzą akcję czynnej ochrony płazów. Wiosną, w okresie wędrówek godowych żaby, traszki czy kumaki często giną tam pod kołami samochodów. Aby temu zapobiec montuje się specjalne płotki blokujące ruch płazów, które następnie są przenoszone na drugą stronę drogi. Tego dnia było za zimno na wędrówki płazów, więc pomoc żabom nie była potrzebna. Kolejnym punktem programu była wizyta w Schronisku PTTK „Chatka Ornitologa”, skąd grupa udała się już pieszo w dalszą drogę.

Na trasie pojawiały się zróżnicowane siedliska – od borów sosnowych porastających wydmowe pagórki, przez podmokłe łąki aż po starorzecza i samą rzekę Wartę. Widok czajek, żurawi, gęgaw, krzyżówek, głowienek, łysek i innych przedstawicieli tutejszej awifauny świadczył o tym, że dolina stanowi prawdziwe królestwo ptaków. Nie zabrakło również licznych śladów obecności bobrów. Całą trasę, mimo wysokiego poziomu wód gruntowych, udało się przejść suchą nogą, a przeprawa przez najbardziej „mokre” miejsce nie sprawiła nikomu większych trudności (fot. 12).

Kilkugodzinny spacer zakończył się w Pyzdrach. Tutaj padło zaskakujące pytanie o paszporty, ponieważ następnym punktem programu miało być przekraczanie granicy. Okazało się, że chodzi o zrekonstruowany posterunek w Borzykowie na dawnej granicy między zaborem pruskim i rosyjskim (fot. 13). Po zapoznaniu się z historią pogranicza z rozwiniętą działalnością handlową i przemytem, przyszła pora na powrót do Ląd. Tam już czekał obiad, a później – czas już było wracać do domów!

W imieniu organizatorów – Młodzieżowego Domu Kultury Nr 1 w Poznaniu oraz Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego serdecznie dziękujemy wszystkim opiekunom i uczestnikom konkursu. Jednocześnie składamy gratulacje zwycięzcom, osobom wyróżnionym oraz wszystkim, którzy dotarli do drugiego etapu. Mamy nadzieję, że pobyt w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Lądzie dostarczył Państwu wielu pozytywnych wrażeń. Zapraszamy za rok!

Już niebawem na stronie Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego zostaną zamieszczone wszystkie konkursowe prezentacje.

Anna Cegłowska – Młodzieżowy Dom Kultury Nr 1 w Poznaniu
Piotr Basiński – Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego 
 

Fot. 13. Na dawnej granicy prusko-rosyjskiej w Borzykowie. / Fot. Anna Cegłowska

Fot. 12. Przeprawa przez podmokły fragment terenu. / Fot. Anna Cegłowska

Fot. 11. Wycieczka z zimową aurą. / Fot. Anna Cegłowska

Fot. 10. Efekty pracy / Fot. Piotr Basiński

Fot. 9 Malowanie figurek gipsowych / Fot. Anna Cegłowska

Fot.8 Warsztaty wikliniarskie / Fot. Piotr Basiński

Fot. 7. Zwiedzanie Muzeum Misyjnego w Kazimierzu Biskupim / Fot. Anna Cegłowska

Fot. 6. Przy odkrywce węgla brunatnego / Fot. Anna Cegłowska

Fot. 5. Wręczenie nagród zwycięzcy konkursu. / Fot. Rafał Zieliński

Fot. 4. Zajęcia integracyjne / Fot. Anna Cegłowska

Fot. 3. Prace uczestników / Fot. Piotr Basiński

Fot. 2. Jedna z konkursowych prezentacji / Fot. Rafał Zieliński

Fot. 1. Jedna z konkursowych prezentacji. / Fot. Rafał Zieliński

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię