Wycinając drzewo pozbawiasz kogoś dachu nad głową. Niemożliwe? A jednak. Lasy są domem dla aż 80 procent wszystkich żywych organizmów na ziemi. Żeby uświadomić społeczeństwu, jak ważne dla życia całego świata jest życie lasów i ich mieszkańców – Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych ogłosiło 2011 rok Międzynarodowym Rokiem Lasów.

Trwająca właśnie edycja konkursu „Ekologia w Obiektywie” przekracza półmetek! Pozostał więc jeszcze tylko miesiąc na przesyłanie zdjęć konkursowych. Każdy miłośnik fotografii – niezależnie od tego czy jest amatorem, czy profesjonalistą – ma możliwość wysłania na konkurs zdjęć w pięciu różnych kategoriach technicznych w przypadku dorosłych oraz w trzech w przypadku młodzieży w wieku 12-17 lat. Wśród przesyłanych prac triumfują na razie zdjęcia cyfrowe. Pozostałe nagrody zostaną przyznane w kategoriach makro, zdjęcie przetworzone cyfrowo, zdjęcie telefonem komórkowym i 3D. Ta ostatnia technika – tegoroczna nowość – to ukłon w stronę tych, którzy lubią oglądać świat przyrody przez różowo-zielone okulary.

Prace konkursowe należy przesyłać do 8 maja. Naprawdę warto, bo na zwycięzców czekają nie tylko atrakcyjne nagrody finansowe w wielkim finale, ale także nagrody tygodnia – wydawnictwa branżowe sygnowane przez Galaktykę, o których decydują internauci. Dorośli laureaci pierwszych miejsc w każdej z pięciu kategorii zostaną wyłonieni przez profesjonalne jury i otrzymają po 2 000 złotych. Młodzież w wieku 12-17 lat, ma natomiast szanse wygrać warsztaty fotograficzne o wartości 2 500 zł, które zorganizuje magazyn Digital Foto Video. Niezależnie od nagród pieniężnych i szkoleniowych (w przypadku młodzieży) – wszyscy nagrodzeni otrzymają kwartalne prenumeraty magazynu Digital Foto Video. Jednemu z uczestników – niezależnie od kategorii wiekowej i technicznej – zostanie też przyznane GRAND PRIX, które w tym roku wynosi 5 000 zł! Prace laureatów zostaną pokazane szerokiej publiczności na murach warszawskiego Barbakanu.

Zdjęcia konkursowe uczestnicy wysyłają ekologicznie, czyli za pomocą Internetu, żeby nie zmarnować ani centymetra papieru. W tym celu wystarczy zarejestrować się na stronie www.ekologiawobiektywie.pl i wypełnić odpowiedni formularz. Na najaktywniejszych internautów, którzy będą brać udział w zabawach na stronie lub komentować zdjęcia konkursowe również czekają nagrody!

Lasy – płuca dużych miast i dom dla milionów istnień

Jak mówi znana podróżniczka, fotografka i zarazem jurorka konkursu „Ekologia w Obiektywie” Beata Pawlikowska: – „Las to niezwykłe miejsce. Każdy las – puszcza,  knieja, bór, dżungla czy zagajnik. Wystarczy wejść między drzewa i oddychać – i nagle człowiek zaczyna czuć potężną energię, która wypełnia go od stóp do głowy, przywracając naturalną harmonię myślom i emocjom. Bardzo lubię to uczucie. Jest oczyszczające i głęboko pozytywne. W betonie miasta człowiek traci siły i ginie. Odżywa – w lesie.”

Różnorodność biologiczna w lasach obejmuje wszystkie formy życia – rośliny, zwierzęta, grzyby i mikroorganizmy oraz ich role w przyrodzie. O tym jak ważne są lasy w życiu człowieka świadczy choćby fakt, że dają one schronienie aż 300 milionom ludzi na całym świecie, a ponad 1,6 miliarda utrzymuje się z ich zasobów.

Lasy pełnią bardzo ważne funkcje w środowisku naturalnym. Zapewniają schronienie, są źródłem pożywienia, lekarstw i czystej wody. Odgrywają też jedną z najważniejszych ról w utrzymaniu stabilnego globalnego klimatu i środowiska. Skupiska leśne regulują temperatury lokalne i przyczyniają się do ochrony zasobów wody pitnej, pochłaniają dwutlenek węgla i łagodzą zmiany klimatyczne.

Szczegóły na www.ekologiawobiektywie.pl

Fot. ekologiawobiektywie.pl

Fot. ekologiawobiektywie.pl

Beata Pawlikowska to fotografka i zarazem jurorka konkursu Ekologia w Obiektywie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię