Przez dwa tygodnie potrwa Międzynarodowy Festiwal Teatralny ?Wertep”. W sobotę, 6 sierpnia Fesitwal zagości na terenie Białowieskiego Parku Narodowego, który jest jednym z partnerów przedsięwzięcia.

WERTEP rozrasta się – w czasie (potrwa dwa tygodnie) i w przestrzeni (obejmie sześć miejscowości). Pojawi się w Michałowie (25 lipca), Narewce (30 lipca), Kleszczelach (31 lipca), Czeremsze (5 sierpnia), Białowieży (6 sierpnia) i Hajnówce (7 sierpnia), a od 2 do 8 sierpnia trwać będą tzw. imprezy towarzyszące (art warsztaty, koncerty).

Powiększa się liczba zespołów – w tym roku wystąpi 17. Rośnie liczba spektakli –  do obejrzenia jest ponad 20 różnych widowisk. W sumie w trakcie festiwalu zagranych zostanie ponad 80 przedstawień. WERTEP nabiera coraz bardziej międzynarodowego charakteru. Poza festiwalowym trzonem, który tworzy A3Teatr, Walny Teatr i Kapela Hałasów – każdy team z inną artystyczną propozycją – w tym roku przyjadą aż trzy zespoły z Danii, mim z Hiszpanii, wędrowny błazen – filozof  z Indii, konstruktor lalek gigantów z Francji. Ponownie zagra też Lwowski Teatr Woskresinnia z Ukrainy, który w ubiegłym roku zdobył na Podlasiu grono fanów.

Jak zwykle będą spektakle dla dzieci i dorosłych, kameralne sztuki i wielkie widowiska. Organizatorzy zapraszają wszystkich, którzy szukają odrobiny niezwykłości w powszedniości i kontrolowanego, zdrowego wariactwa. Festiwal nawiązuje do dawnej tradycji wędrownych teatrów, zwanych wertepowymi (działającymi na wschodnich rubieżach Polski), popularyzuje współczesną scenę w okolicy, gdzie nie funkcjonuje żaden teatr i zachęca do artystycznych działań lokalną społeczność.

III Międzynarodowy Festiwal Teatralny WERTEP finansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP. W jej realizację zaangażowały się także samorządy lokalne. 

 

Ujęcie z poprzedniej edycji festiwalu WERTEP. / Fot. BPN

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię