Najmłodsi mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego i ich rodzice odwiedzili w sobotę 7 sierpnia 2010 roku ścieżkę edukacyjną „eMZOludek” na składowisku odpadów przy ul. Staroprzygodzkiej.

Ścieżka jest jednym z elementów wychowania ekologicznego, jakie realizuje spółka ZOiGO MZO SA. Wiata i osiem kolorowych plansz to elementy scenografii ekologicznej lekcji, jaką potrafią przeprowadzić dla uczniów ostrowskich szkół specjalnie przeszkoleni pracownicy spółki.

– Dzieci dowiadywały się jak należy prawidłowo segregować odpady, do jakiego worka trafia papier a do jakiego plastik. Okazuje się, że nasi najmłodsi doskonale się w tych zagadnieniach orientują. Także dzięki konkursom ekologicznym i akcji edukacyjnej w szkołach i przedszkolach prowadzonych także przez pracowników spółki ZOIGO MZO SA – mówi Stanisław Krakowski, zastępca prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego.

– Edukujemy, uświadamiamy, wszystko po to, by w przyszłości chronić nasze środowisko, by jak najwięcej odpadów udało się posegregować i przekazać do recyklinu, by jak najmniej trafiało na składowisko odpadów.  Dużym problemem, z jakim się ostatnio borykamy, są zużyte igły, które trafiają do worków z odpadami. Igły stanowią duże niebezpieczeństwo dla pracowniców sortowni. W ostatnim roku doszło do kilkunastu przypadkowych ukłuć. Wtedy pracowników czeka kilkumiesięczna niepewność, bo nie wiedzą, czy nie zarażą się jakąś groźną chorobą. Myślę, że wiele jeszcze przed nami akcji edukacyjnych i uświadamiających, także dorosłych – mówi prezes ZOiGO MZO Andrzej Strykowski.

Corocznie obok konkursów ekologicznych pracownicy spółki przeprowadzają kilkadziesiąt specjalnych lekcji w ostrowskich szkołach. Uczą na nich na czym polega racjonalna gospodarka odpadami, nie tylko na poziomie firm zajmujących się odpadami, ale również tam, gdzie odpadów powstaje najwięcej, czyli w naszych domach.

Kolejny dzień otwarty na ścieżce eMZOludka 18 września 2010 roku.

źródło: ostrow-wielkopolski.um.gov.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię