Czym jest gaz ziemny? Skąd się bierze i dlaczego jest doskonalszy od węgla czy ropy? Na te i inne pytania odpowiedzą nam uczniowie, którzy wezmą udział w konkursie na najlepszy komiks i film ? ?Wyprawa po gaz ziemny?, organizowanym przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska we współpracy PGNiG. Jeszcze tylko do 2 grudnia br. uczniowie z 4 województw: lubelskiego, małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego, mogą przesyłać swoje prace konkursowe.

W swoim codziennym życiu jesteśmy nieodwracalnie związani z różnorodnymi źródłami energii. Włączając komputer, ogrzewając mieszkanie, zmywając naczynia – często nie zastanawiamy się nawet nad tym, z jakich źródeł czerpiemy energię, a tym bardziej – jakie konsekwencje dla środowiska niesie ich eksploatacja – mówi Małgorzata Łuszczek, koordynator Programu Szkoły dla Ekorozwoju Fundacji Partnerstwo dla Środowiska, który angażuje młodzież, nauczycieli i rodziców oraz firmy, organizacje pozarządowe i samorządy w proekologiczne zarządzanie szkołą, jej rozwojem i oddziaływaniem na środowisko naturalne w miejscowościach, w których się znajdują.

To właśnie młode pokolenia stają się coraz bardziej świadome, tego, że w odpowiedzialnym korzystaniu z zasobów energetycznych – ich przyszłość. Dlatego do tego pokolenia  kierujemy nasz konkurs
– dodaje Małgorzata Łuszczek. Do konkursu "Wyprawa po gaz ziemny", pod patronatem Podkarpackiego i Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty, zaproszeni zostali uczniowie z czterech województw: lubelskim, małopolskim, podkarpackim i świętokrzyskim. Na najlepszych, w tym dla uczniów, szkoły i opiekuna, czekają wspaniałe nagrody – kamery i aparaty cyfrowe, rowery, odtwarzacze DVD, skanery. Sponsorem nagród jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A., które od lat aktywnie angażuje się w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. W tym roku PGNiG zostało również oficjalnym partnerem Programu Szkoły dla Ekorozwoju – celem współpracy jest promowanie edukacji nt. ekologicznych rozwiązań w zakresie energii.

Dlaczego akurat gaz ziemny? Spośród nieodnawialnych źródeł energii jest to paliwo najbardziej „czyste” – w trakcie jego spalania mamy do czynienia z najmniejszą, w porównaniu do innych paliw, emisją zanieczyszczeń do atmosfery. Jego zalety pozwalają, nie tylko, na wykorzystanie w domach i mieszkaniach, ale także w samochodach, za czym często przemawiają zarówno względy ekologiczne jak i ekonomiczne.

Aby wziąć udział w konkursie "Wyprawa po gaz ziemny” wystarczy stworzyć ciekawy komiks lub filmik obrazujący wykorzystanie gazu ziemnego jako ekologicznego źródła energii i wysłać swoją pracę do 2 grudnia br. na adres Fundacji Partnerstwo dla Środowiska. Konkurs na komiks skierowany jest do dzieci ze szkół podstawowych, a na film dla młodzieży z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Życzymy twórczych pomysłów!

Szczegóły nt. Konkursu: www.ekoszkola.pl

 

Plakat akcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię