infografika Wzrastające poziomy morza

Naukowcy twierdzą, że za sto lat, w wyniku topnienia lodowców, z mapy świata prawdopodobnie zniknie Wenecja. 50 lat później jej los podzielą Los Angeles i Amsterdam.

Infografika przygotowana przez zespół vouchercloud.pl ilustruje, jak poważnym problemem jest globalne ocieplenie, będące przyczyną gwałtownego podnoszenia się poziomu morza.

Naukowcy twierdzą, że za sto lat, w wyniku topnienia lodowców, z mapy świata prawdopodobnie zniknie Wenecja. 50 lat później jej los podzielą Los Angeles i Amsterdam.

Wzrost temperatury jest przyczyną podwyższenia poziomu wody w oceanie oraz zwiększania jego objętości. Szacuje się, że co 100 lat ocean rozszerza się o 1 metr. Innym czynnikiem przyspieszającym wzrost poziomu morza jest rosnąca w zastraszającym tempie emisja CO2 do atmosfery, która tylko w przeciągu czterech dekad znacząco się zwielokrotniła, powodując podwyższenie poziomu morza o ponad 20 cm.

W następstwie topnienia lodowców zostanie zaburzonych wiele ekosystemów. Utrata siedlisk zwierząt i pokarmu dla nich stworzy zagrożenie drastycznego spadku populacji lub nawet wyginięcia wielu gatunków zwierząt, np. wielorybów, żółwi morskich czy niedźwiedzi polarnych.

Konsekwencje podwyższenia poziomu morza silnie odczuwalne będą także w wielu dziedzinach naszego życia. Miejscowości nadbrzeżne, utrzymujące się głównie z turystyki dotknie kryzys finansowy, ponieważ regularne powodzie odbiorą im atrakcyjność dla podróżnych. Wzrastający poziom morza zrodzi problem głodu, dlatego że zalane słoną wodą obszary rolnicze stracą swoją funkcję uprawną. Ponadto nasili się zjawisko uchodźctwa ze względów środowiskowych, którego rozmiar już teraz przewyższa wskaźnik emigracji politycznych.

Autor infografiki: www.vouchercloud.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię