O konkursie informuje wystawa „Pamiętajcie o ogrodach”: na ulicę Piotrkowską zawitały wizerunki wróbli, sikorek, dzięciołów, sów, kun, dzików i rozmaitych gryzoni. / Fot. WFO

Już tylko miesiąc dzieli nas od rozpoczęcia XV Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego. W rywalizacji o festiwalowe laury weźmie udział 38 wybranych tytułów.

Głównym organizatorem  wydarzenia jest  Wytwórnia Filmów Oświatowych, a honorowy patronat nad Festiwalem objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień,  Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska, Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz, Zarząd Wojewódzkiego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi i Starosta Łowicki Krzysztof Figat.

Na wszystkie kolejne  4 dni festiwalowe – od 12 czerwca poczynając – organizatorzy przygotowali wiele atrakcji powiązanych z hasłem tegorocznej edycji: ,,Pamiętajcie o ogrodach„`. Pokazy filmów konkursowych, liczne wystawy, warsztaty, wycieczki edukacyjne, oraz plenerowy koncert inspirowany twórczością Jonasza Kofty, w którym swój udział zapowiedzieli: Elżbieta Adamiak, Lora Szafran ,Artur Andrus, Mariusz Lubomski, Krzysztof Napiórkowski.

Każdy kolejny Festiwal umożliwia młodym twórcom sprawdzenie się i ocenę ich prac przez profesjonalistów. Jeszcze do 31 maja prowadzony jest nabór obrazów filmowych do Młodzieżowego Konkursu Filmów Przyrodniczych, któremu w szczególny sposób patronuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, który w tym roku obchodzi swoje 20 lecie. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Zadaniem konkursowym jest nakręcenie filmu o czasie projekcji do 12 minut, związanego tematycznie z hasłem Festiwalu. Zgłoszenia oraz filmy należy nadsyłać na adres organizatora  konkursu – Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7 w Łodzi. 

O konkursie informuje wystawa „Pamiętajcie o ogrodach”, która prezentowana jest od 12 maja na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi, przed budynkiem siedziby Urzędu Miasta. Prace grona wybitnych  fotografów przyrody, przedstawiają powiązania pomiędzy dziką naturą a środowiskiem miejskim, ukazując ptaki i zwierzęta zamieszkujące „po sąsiedzku” nasze parki i ogrody. Na ulicę Piotrkowską zawitały wizerunki wróbli, sikorek, dzięciołów, sów, kun, dzików i rozmaitych gryzoni. Niektóre z tych pięknych stworzeń są postrzegane jako zupełnie dzikie, choć żyją bardzo blisko człowieka. Autorami eksponowanych fotografii są: Adam Adamski, Michał Ludwiczak, Saturnina i Artur Homan, Grzegorz Leśniewski, Marcin Nawrocki, Tomasz Ogrodowczyk, Dariusz Sarnowski, Ryszard Sąsiadek i Marek Trzeciak. Wystawa powstała dzięki współpracy z Zarządem Zieleni Miejskiej w Łodzi oraz Galerią Zarzewską, działającą przy Domu Kultury Zarzewie. Już dziś zapraszamy na wernisaż wystawy, który odbędzie się 29 maja o godzinie 14:00. Ekspozycja potrwa do  16 czerwca, czyli do ostatniego dnia Festiwalu, i to właśnie wtedy odbędzie  się jej Finisaż – multmedialny pokaz połączony ze spotkaniem z autorami fotografii. Należy pamiętać że bohaterowie wystawianych  prac „ożyją” już wcześniej podczas projekcji konkursowych  Festiwalu odbywających się w kinie  Łódzkiego Domu Kultury od 12 do 14 czerwca w godzinach między 9-17.  W niedzielę 16 czerwca o godzenie 10.00  zostaną zaprezentowane zwycięskie filmy w kinie ŁDK i kinie Charlie.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest bezpłatny dzięki wsparciu finansowemu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i  Centrum Informacji Lasów Państwowych. Urzęd Miasta Łodzi i Narodowe Centrum Kultury przyczyniły się dodatkowo do realizacji koncertu „Pamiętajcie o Ogrodach”.

 

nowe zdjęcie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię