LOGO  EKOFILM -kolor

Prezentacje kilkudziesięciu filmów o tematyce ekologicznej, warsztaty edukacyjnie, wystawy zdjęć i plakatów, a także targi ekologiczne i konkursy z supernagrodami, znalazły się w programie XIV Ogólnopolskiego i X Międzynarodowego Festiwalu Filmów Ekologicznych im. Macieja Łukowskiego. Impreza odbędzie się w Nowogardzie  (16-20 maja 2016).

W konkursie filmowym Ekofilmu zaprezentowanych zostanie w tym roku 68 filmów, które przyglądają się zagadnieniom ekologii i ochrony środowiska. Polskę reprezentuje w konkursie 30 filmów, reszta pochodzi z takich krajów jak: Szwecja, Brazylia, Kolumbia, Litwa, Szwecja, czy Portugalia. Filmy zgłoszone do konkursu oceni w tym roku jury, któremu przewodniczył będzie Marcin Koszałka, autor zdjęć do wielu znaczących dzieł współczesnej polskiej kinematografii, członek Polskiej i Europejskiej Akademii Filmowej, reżyser filmów dokumentalnych i fabularnych, do których sam pisze scenariusze oraz zajmuje się ich montażem. Dla twórców najlepszych filmów przeznaczone są nagrody finansowe, których pula to kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Festiwal rozpoczną wernisaże wystaw ze zdjęciami nadesłanymi na konkurs fotograficzny pt. ?Na granicy natury i cywilizacji? oraz wystawa poświęcona patronowi Festiwalu, Maciejowi Łukowskiemu, którą swoją obecnością uświetnią jego żona i córka, Anna i Katarzyna Łukowskie.

Festiwal poprzedza EkoFaza, Miesiąc Ekologiczny, którego celem jest promowanie zdrowego trybu życia poprzez aktywność fizyczną. Ekofaza to głównie warsztaty sportowe przeznaczone dla wszystkich tych, którzy chcą żyć bliżej natury, znaleźć równowagę pomiędzy pracą i życiem oraz wierzą, że aktywność fizyczna korzystnie wpływa na jakość i długość naszego życia. To też idealna propozycja dla wszystkich tych, którzy po prostu lubią ruch na świeżym powietrzu. Ekofaza to także projekcje filmowe dla dzieci i dorosłych oraz spotkania z zaproszonymi gośćmi.

Wydarzeniu  towarzyszą również targi ekologiczne, których celem jest propagowanie idei ekologicznych i życia w zgodzie ze środowiskiem naturalnym. Koncepcja Targów skupiona jest na promocji i popularyzacji żywności ekologicznej, naturalnej i niskoprzetworzonej oraz kosmetyków i środków czystości, których skład oparty jest wyłącznie na składnikach pochodzenia naturalnego. Zaopatrzyć się będzie można m.in. w wędliny i chleb wytwarzane z naturalnych składników, miody, ekologiczne ozdoby, rękodzieło, zabawki, a także ręcznie robione lizaki i inne słodkości. Targom towarzyszą koncerty, rozgrywki sportowe oraz zwariowane eksperymenty Szalonego profesora z Miasta Nauki, dzięki któremu będzie można poznawać naukę w  atrakcyjny sposób.

Parterami Ekofilmu są między innymi Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie, Nadleśnictwo Nowogard, Celowy Związek Gmin R ? XXI oraz Leroy Merlin i Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów EcoGenerator. Podczas targów firmy te zaprezentują się z namiotami edukacyjnymi, w których będzie można dowiedzieć się jak czynnie i racjonalnie zaangażować się w ochronę środowiska, a także jak racjonalnie wykorzystywać jego zasoby.

Honorowy patronat nad Festiwalem objął członek zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Robert Grzywacz, a puchar dla twórcy najlepszego filmu konkursowego ufundował Prezydent RP, Andrzej Duda.

Więcej informacji na temat Festiwalu na stronie www.ndk.pl.

ekofilm plakat - program festiwalu
targi ekologiczne plakat

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię