Blisko 120 placówek edukacyjnych z całej Polski wzięło udział w tegorocznej, trzeciej edycji konkursu Eko Odkrywcy. Dziesięć zespołów – autorów najciekawszych projektów otrzymało granty finansowe o łącznej wartości 30 tys. zł. 

Konkurs, którego celem  jest kształtowanie postaw proekologicznych oraz zwiększanie świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży, skierowany do szkół, przedszkoli, placówek oświatowych i wychowawczych oraz organizacji pozarządowych. Zadaniem było opracowanie projektu badawczego, związanego z eksperymentowaniem, doświadczaniem i poznawaniem zjawisk przyrodniczych.  Ambasadorem tegorocznej edycji był Rafał Kosik, autor znanych i lubianych książek o przygodach Felixa, Neta i Niki.

Projekty można było zgłaszać w dwóch grupach wiekowych. Pierwsza obejmowała młodsze dzieci z przedszkoli i klas podstawowych 1-3, natomiast druga uczniów klas podstawowych 4-6, gimnazjów i szkół średnich. Spośród wszystkich nadesłanych zgłoszeń komisja konkursowa wyłoniła 20 projektów finałowych, jednak ostatecznego wyboru zwycięzców dokonali internauci. Autorzy dziesięciu najlepszych projektów otrzymali nagrody finansowe w wysokości do 3 tys. zł, dzięki którym  będą mogli zrealizować swoje pomysły.

Zespół Szkół we Wrzosowej otrzymał również nagrodę dodatkową w postaci wyjazdu na zieloną szkołę o łącznej wartości 20 tys. zł. Projekt pt. „Trasa Daje Nam W Kość – Już Dość!” zakłada m.in. wykonanie szeregu doświadczeń, mających na celu zbadanie poziomu hałasu, który dociera do szkoły i jej okolic z przebiegającej obok trasy szybkiego ruchu. Uczniowie zamierzają też określić wypływ hałasu na koncentrację i wydajność pracy, jak również zbadać poziom zanieczyszczenia powietrza i gleby na terenie podwórka szkolnego oraz najbliższej okolicy.

Najwięcej głosów internautów, w trwającym do połowy grudnia 2015 r. finale, otrzymały następujące placówki:

Grupa starsza

1. Miejskie Przedszkole i Żłobek „Ekoludki” w Ełku za projekt „Służy do picia, służy do mycia, bez niej na Ziemi nie byłoby życia?.

2. Przedszkole nr 6 w Tarnobrzegu za projekt „nieTAJEMNICZY OGRÓD”.

3. Społeczny Zespół Przedszkolno-Szkolny 101 w Olsztynie za projekt „Czy wszystkie bakterie są złe? Wcale nie!”.

4. Aktywna Mała Szkoła we Wrocławiu za projekt „Zieloni goście w naszej klasie”.

5. Przedszkole nr 44 w Gdyni za projekt „Jestem cząstką Ziemi!”.

Grupa starsza

1. Publiczne Gimnazjum nr 1, im. Jana Kochanowskiego w Pionkach za projekt ?Napełniamy świat wodą dla wszystkich?.

2. Szkoła Podstawowa Nr 1, im. Kornela Makuszyńskiego w Wałczu, za projekt ?Nie do wiary, jakie na bagnach dzieją się czary!?.

3. Szkoła Podstawowa nr 12 w Gdańsku za projekt ?Nowa moda: CZYSTA WODA!?.

4. Zespół Szkół we Wrzosowej za projekt ?Trasa daje nam w kość ? już dość!?.

5. Zespół Szkół Specjalnych nr 102 za projekt ?EKO KREACJE ? WARSZTATY TWÓRCZEGO RECYKLINGU?.

Ze wszystkimi nagrodzonymi projektami można zapoznać się w Galerii Zwycięzców na oficjalnej stronie konkursu, pod adresem www.rossnet.pl/ekoodkrywcy. Organizatorami konkursu są Henkel (właściciel marki Persil), drogerie Rossmann oraz Fundacja Nasza Ziemia.

Eko Odkrywcy_logo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię