Pięć szkół, finalistów konkursu związanego z zeszłorocznym szczytem klimatycznym COP24 w Katowicach, właśnie zakończyło realizację swoich eko-projektów. Instalację fotowoltaiczną z IKEA otrzymała Szkoła Podstawowa nr 28 za swój program ?Promienie słoneczne ogrzewają bezpiecznie?. Nagrody dla czwórki pozostałych finalistów ufundowali Decathlon i ING Bank Śląski.

?Słoneczne szkoły dla lepszego miasta? to konkurs, którego celem było zaangażowanie lokalnej społeczności, w szczególności dzieci i młodzieży, w podejmowanie działań na rzecz ochrony środowiska. Do udziału zgłosiło się aż 21 szkół podstawowych z Katowic. Każda z placówek miała za zadanie opracować, a następnie wdrożyć program edukacji w obszarze zmian klimatu lub gospodarki o obiegu zamkniętym. Do finału jury zakwalifikowało pięć szkół: Szkołę Podstawową nr 10 im. Marii Curie-Skłodowskiej, Szkołę Podstawową nr 19 im. Wojciecha Korfantego, Szkołę Podstawową nr 27 im. prof. Władysława Szafera, Szkołę Podstawową nr 28 im. Karola Miarki oraz Szkołę Podstawową nr 51 z Oddziałami Integracyjnymi im. Fryderyka Chopina.

 

Ten konkurs był dla nas wyjątkowy. Okazuje się, że można zainteresować tematyką zmian klimatu i gospodarki obiegu zamkniętego nie tylko partnerów komercyjnych i miasto, ale przede wszystkim nauczycieli i rodziców, którzy w ekologii widzą szansę na lepsze i zdrowsze życie dla swoich dzieci ? mówi Katarzyna Dulko-Gaszyna, Dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju, IKEA Retail w Polsce i dodaje ? Jako IKEA obserwujemy na Górnym Śląsku ogromne zainteresowanie ekologicznymi rozwiązaniami, na przykład szybko rośnie grupa prywatnych prosumentów, którzy wytarzają czystą energię na swoich dachach. Chcielibyśmy podziękować za zaangażowanie lokalnej społeczności, stąd instalacja fotowoltaiczna jako nagroda dla szkoły, chcemy by służyła pokoleniom na lata.

 

26 kwietnia, w Urzędzie Miasta Katowice odbyło się podsumowanie konkursu. Program ?Promienie słoneczne ogrzewają bezpiecznie?, którego autorem są nauczyciele i uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 28 został nagrodzony instalacją fotowoltaiczną IKEA o wartości 40 tys. zł. Uczniowie wyróżnionej placówki m.in. zasadzili rośliny wokół szkoły, zorganizowali konkurs na najbardziej zbilansowane śniadanie oraz odwiedzili Rezerwat Ochojec w celu uświadamiania dzieci i młodzieży na temat stanu środowiska.

 

Szkoła nr 19 im. Wojciecha Korfantego w ramach programu ?Klimatyczne savoir-vivre? podzieliła realizowane działania na cztery obszary ? odpady, energia, las i woda. Dzieci oraz młodzież dowiedziały się jak oszczędzać wodę i energię, a także wzięły udział w ?Leśnej Sali Edukacyjnej? Nadleśnictwa Katowice, gdzie w praktyce poznały zagadnienia związane z ochroną środowiska. Szkoła Podstawowa nr 51 z Oddziałami Integracyjnymi im. Fryderyka Chopina ?Zamieniamy odpady na ogrody? utworzyła kompostownik oraz zbiornik deszczówki, które znaczącą przyczyniają się do wdrażania obiegu zamkniętego w działalność placówki. Nagrody dla obu szkół ufundował Decathlon.

 

Jesteśmy bardzo zadowoleni, że jako partnerzy mogliśmy uczestniczyć w tej jakże ważnej inicjatywie. Konkurs ten pokazuje, że coraz więcej młodych osób pragnie troszczyć się o dobro naszej planety. ? powiedziała Agata Wróblewska, przedstawicielka firmy Decathlon. Mamy świadomość jak ważne jest propagowanie proekologicznych działań wśród dzieci i młodzieży. Podejmujemy wiele inicjatyw, których celem jest troska o środowisko naturalne, gdyż pragniemy w zdrowiu, wspólnie z użytkownikami naszych produktów cieszyć się sportem jak najdłużej. Chcielibyśmy nagrodzić wkład i zaangażowanie dzieci i młodzieży w budowanie świadomości dotyczącej zrównoważonego rozwoju wśród lokalnej społeczności. Pragniemy przekazać vouchery na zakup sprzętu sportowego w sklepach Decathlon, które zostały ufundowane ze środków uzyskanych z recyklingu wieszaków. 

 

Szkoła Podstawowa nr 10 im. Marii Curie-Skłodowskiej i program ?Odpowiadamy za środowisko, więc o nie dbamy? skupiał się rozbudzeniu świadomości ekologicznej. Nauczyciele zorganizowali Eko Bal, a uczniowie stworzyli specjalne kostiumy z materiałów z recyklingu. Szkoła przygotowała także m.in. krótki film podpowiadający co robić, aby być bardziej ekologicznym. Uczniowie szkoły podstawowej nr 27 w ramach programu ?Nad ekologią w naszej szkole zawsze świeci Słońce? przygotowali m.in. Eko Klip obrazujący bezpieczną dla środowiska działalność szkoły, zorganizowali marsz ?Szaferowej drużyny antysmogowej? na terenie jednego z katowickich osiedli oraz zaaranżowali Eko Sferę, która nadal służy do edukowania dzieci i młodzieży na temat zmian klimatu. Wyróżnienia dla obu szkół przyznał ING Bank Śląski. Będą to nagrody o charakterze ekologicznym, uzgodnione ze szkołami.

 

Dziękujemy firmie IKEA i Urzędowi Miasta Katowice za zaproszenie do współtworzenia konkursu. Cieszymy się, że możemy być częścią tego projektu. Zrównoważony rozwój stanowi nieodłączny element naszej strategii biznesowej. Aktywnie wspieramy przedsięwzięcia związane z ochroną środowiska, które kształtują świadomość proekologiczną. To nasza odpowiedzialność wobec przyszłych pokoleń ? powiedziała Joanna Dymna-Oszek, Dyrektor Biura Zarządu ING Banku Śląskiego. To co zwróciło naszą uwagę to zaangażowanie całej społeczności szkolnej oraz kreatywność uczniów. Wiele realizowanych przez nich działań wynikało z pomysłów, które powstały już w trakcie projektu. To pokazało, że dając przestrzeń i narzędzia, może powstać wiele ciekawych inicjatyw, które mogą zaangażować jeszcze więcej osób w dbanie o środowisko? dodała Joanna Dymna?Oszek.

 

Konkurs został zorganizowany w związku z ubiegłorocznym Szczytem Klimatycznym ONZ – COP24. Partnerami byli Urząd Miasta Katowice, Ambasada Szwecji, Decathlon, Fundacja dla Edukacji Ekologicznej, IKEA, ING Bank Śląski, pod patronatem United Nations Global Compact Polska.

 

Chcemy, aby zdrowe i zrównoważone życie było dostępnym wyborem dla jak największej liczby osób ? mówi Karol Tomczyk, Dyrektor IKEA Katowice ? Poprzez nasze produkty i rozwiązania inspirujemy do prowadzenia bardziej ekologicznego życia, które jednocześnie będzie dobre dla planety jak i naszego domowego budżetu. Wiele z produktów które oferujemy pozwala nam oszczędzać wodę, energię elektryczną, żywność czy surowce naturalne, a co za tym idzie przekłada się to na realne oszczędności dla portfela.  

 

Dowiedz się więcej o rozwiązaniach ekologicznych w IKEA:

www.IKEA.pl/energia – o fotowoltaice prosumenckiej

www.IKEA.pl/dlaPlanety – o ekologicznych poradach

lub ściągnij aplikację IKEA Better Living ? która pomoże Ci wdrożyć proste, ekologiczne rozwiązania na co dzień.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię