Z początkiem kwietnia na terenie Gminy Piaseczno obowiązuje nowy system segregacji odpadów. Zgodnie z nim, mieszkańcy inaczej niż dotychczas segregują makulaturę oraz odpady kuchenne. Papier, zamiast do worka lub pojemnika w kolorze żółtym, trafi do niebieskiego, a roślinne resztki z kuchni do brązowego worka lub pojemnika. Zmieniły się także stawki za odbiór odpadów.

Mieszkańcy, którzy podejmują się trudu segregacji, za wywóz posegregowanych śmieci zapłacą 27 zł/os., natomiast ci, którzy tego nie segregują ? dwa razy więcej. Odpowiednio wzrosły też opłaty za pojemniki dla właścicieli nieruchomości niezamieszkałych oraz stawki ryczałtowe dla działek i domków letniskowych. Aktualnie kwoty te są dużo wyższe niż w latach ubiegłych. Dlaczego? ? Wpływ na obecną sytuację mają bardzo niekorzystne zmiany na rynku gospodarki odpadami. Niewielka ilość instalacji zagospodarowujących odpady na terenie Mazowsza, niska cena surowców, ich nie najlepsza jakość, zmiany prawne, wzrost opłaty środowiskowej, a także kosztów pracy to tylko niektóre czynniki, mające wpływ na podwyżkę stawek za wywóz odpadów, które dotknęły mieszkańców naszej gminy, ale również całego województwa, a nawet kraju ? wyjaśnia Barbara Wysocka, naczelnik Wydziału Gospodarki Odpadami Gminy Piaseczno. Zgodnie z zapisami Ustawy o utrzymaniu i czystości w gminach, system zagospodarowania odpadów musi się samofinansować, dlatego koszt, wynikający z przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów, przekłada się na ceny dla mieszkańców.

Harmonogramy i deklaracje

W związku ze zmianami, mieszkańcy Gminy Piaseczno muszą również zapoznać się z nowymi harmonogramami wywozu odpadów. Niezależnie od sektora, odpady zmieszane i kuchenne będą odbierane od mieszkańców co dwa tygodnie, a w miesiącach letnich (od czerwca do końca sierpnia) co tydzień. Z nowymi harmonogramami można zapoznać się na stronie internetowej www.odpady.piaseczno.eu. Mieszkańcy do tej pory niesegregujący odpadów, którzy dzięki rozpoczęciu segregacji chcą płacić mniej, muszą złożyć nową deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Mogą zrobić to osobiście w Wydziale Gospodarki Odpadami Gminy Piaseczno (ul. Wojska Polskiego 54 w Piasecznie), za pośrednictwem platformy ePUAP lub pobraną ze strony internetowej gminy deklarację wysłać do Wydziału pocztą. W urzędzie można również odebrać worki oraz naklejki na pojemniki, przeznaczone do segregacji odpadów.

Edukacja na każdym kroku

By ułatwić mieszkańcom zrozumienie nowych zasad oraz wyjaśnić wątpliwości dotyczące nowego systemu, Gmina Piaseczno prowadzi szereg działań edukacyjnych w tym zakresie. Do mieszkańców wysłano broszury, a w sołectwach od marca są organizowane spotkania informacyjne dla mieszkańców. Do tej pory wzięło w nich udział blisko 400 mieszkańców sołectw: Jastrzębie, Wólka Kozodawska, Siedliska, Żabieniec, Wólka Pracka, Szczaki, Zalesie Górne, Henryków Urocze, Złotokłos, Antoninów-Kuleszówka, Mieszkowo, a także Jazgarzew. Równolegle odbywają się zajęcia w szkołach, w ramach których uczniowie poznają zarówno obowiązujące zasady segregacji odpadów na terenie gminy, jak i właściwego ich zagospodarowania. Projektem zostaną objęte wszystkie szkoły podstawowe na terenie gminy, co pozwoli na wyedukowanie blisko 7000 uczniów. Nie zapomniano również o najmłodszych mieszkańcach gminy. Dla nich przygotowano spektakl ?Segregacja to żaden kosmos?, a także konkursy z nagrodami. ? Sporo działań edukacyjnych już udało nam się zrealizować, jednak jeszcze wiele przed nami. W planach mamy kolejne spotkania z mieszkańcami w sołectwach, prelekcje w szkołach, stoiska edukacyjne podczas imprez plenerowych, a także konkursy dotyczące segregacji odpadów. Chcemy, żeby nasi mieszkańcy mieli jak najwięcej okazji, by rozwiać swoje wątpliwości dotyczące nowych zasad segregacji odpadów na terenie gminy. Chodzi także o to, aby zrozumieli, że gospodarka odpadami, to nasza wspólna sprawa ? konkludowała B. Wysocka.

Zachęcamy do śledzenia strony internetowej gminy: https://odpady.piaseczno.eu/, na której na bieżąco publikowane są informacje dotyczące realizowanych działań oraz nowego systemu segregacji śmieci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię