Mrówka Mrówkulaturka segreguje makulaturę, tygrysek Gryzłomek segreguje drobny złom, lew Leoplastuś zbiera plastik, krokodyl o imieniu Szkłokodyl segreguje szkło kolorowe a niedźwiadek Butelmiś szkło bezbarwne. Za pośrednictwem bohaterów-zwierzątek, Polski Klub Ekologiczny przekazuje najmłodszym wiedzę o procesach na pozór skomplikowanych.

W ramach projektu „Młodzi Eko-wojownicy segregują odpady na Śląsku”, dofinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wykreowano pięć dzielnych i walecznych postaci – Mrówkulaturkę, Szkłokodyla, Butelmisia, Leoplastusia i Gryzłomka. Ich misją jest ochrona i poprawa środowiska naturalnego poprzez aktywną segregację śmieci. Kolory Eko-wojowników nie są przypadkowe – odzwierciedlają grupę odpadów, w których segregowanie zaangażowana jest dana postać.

Województwo śląskie należy do najbardziej zaludnionych miejsc naszego kraju. Nie jest tajemnicą, że tam, gdzie więcej ludzi, tam również więcej ubocznych produktów działalności człowieka, czyli odpadów. Nie inaczej jest na Śląsku – jeden mieszkaniec tego regionu wytwarza około 340 kg śmieci rocznie, a w całym województwie, tylko w roku 2008, powstało około 1,5 mln ton odpadów komunalnych! Aby poprawić tę sytuację, oraz aby zwiększyć świadomość korzyści, jakie niesie za sobą właściwa segregacja odpadów, rozpoczęto działania edukacyjne, w które zaangażowano prawdziwych… Eko-wojowników.

Jednym z elementów programu były warsztaty edukacyjne nt. segregacji odpadów. Wzięło w nich udział ponad 500 dzieci z 26 szkół w Gliwicach, Katowicach, Mysłowicach, Tarnowskich Górach oraz Zabrzu. Dla uczniów powyższych szkół zostały przygotowane atrakcyjne, kolorowe „Elementarze Eko-wojownika. Kompendium wiedzy z zakresu segregacji odpadów i recyklingu” oraz zachęcające do segregacji gadżety – długopisy i naklejki z Eko-wojownikami. Aby dzieci mogły w kompleksowy sposób zapoznać się z tą tematyką, na przełomie kwietnia i maja organizowane były również wyjazdy terenowe do sortowni. W ramach projektu dla dzieci i młodzieży organizowane były także atrakcyjne konkursy. Pierwszym z nich był konkurs plastyczny, w którym można było puścić wodze fantazji i stworzyć ciekawą historię z Eko-wojownikami w rolach głównych. Aby zwiększyć swoje szanse na zdobycie cennych nagród, wystarczyło odpowiedzieć na 20 prostych pytań Quizu Ekologicznego.

Choć główną grupę docelową projektu stanowią najmłodsi, w jego ramach zaplanowano również szereg działań skierowanych do osób dorosłych. Jednym z nich był plakat edukacyjny „Jak segregować odpady?” zawierający wszystkie niezbędne informacje i wskazówki ułatwiające segregację śmieci. Dzięki współpracy z prezesami śląskich spółdzielni mieszkaniowych plakaty umieszczane były w klatkach schodowych bloków mieszkalnych.

Więcej informacji znaleźć można na stronie www.pkegliwice.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię