W sobotę zakończył się 13. Festiwal Filmów Przyrodniczych. W programie były pokazy filmowe, wystawy fotografii przyrodniczej, spotkania z realizatorami, a także warsztaty ekologiczne.

Wśród konkursowych filmów znalazło się 10 polskich oraz obrazy twórców m.in. z Hiszpanii, Niemiec, Serbii i Węgier. Filmy oceniać będzie międzynarodowe jury pod przewodnictwem prorektora łódzkiej "filmówki" prof. Andrzeja Bednarka.

Łódzka impreza to największy w Polsce festiwal filmów przyrodniczych. Odbywa się co dwa lata od 1980 roku pod stałym hasłem "Promocja przyrody i krajobrazu Europy". Jego celem jest popularyzacja krajowego i międzynarodowego dorobku filmu przyrodniczego oraz edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży. Oprócz konkursowych pokazów w programie imprezy tradycyjnie zaplanowano pokazy specjalne filmów przyrodniczych, wystawy fotografii, a także warsztaty i konkursy organizowane dla dzieci i młodzieży popularyzujące wiedzę z zakresu ochrony środowiska i ekologii.

Festiwal im. Wł. Puchalskiego należy do organizacji ECOMOVE International, zrzeszającej festiwale filmów przyrodniczych. Jego organizatorami są Wytwórnia Filmów Oświatowych i Programów Edukacyjnych, Łódzki Dom Kultury oraz Stowarzyszenie "Film – Przyroda – Kultura".

Patron Festiwalu – Włodzimierz Puchalski – urodził się w 1909 r. w Mostach Wielkich koło Lwowa. Z wykształcenia był inżynierem agronomii, absolwentem Politechniki Lwowskiej, ale wielka pasja miłośnika przyrody zaowocowała u niego albumami fotograficznymi i wspaniałymi filmami. Przyniosły mu one popularność oraz uznanie w kraju i za granicą. Już w latach 30. ub. stulecia realizował pierwsze w Polsce filmy przyrodnicze. Po wojnie związał się z łódzką Wytwórnią Filmów Oświatowych. Zrealizował 58 filmów; zdobył wiele nagród na krajowych i międzynarodowych festiwalach. Zmarł w 1979 r. na Antarktydzie.

Źródło: PAP, mmlodz

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię