Dzięki udostępnionemu online internetowemu Atlasowi Rozmieszczenia Ssaków każdy może sprawdzić, jakie ssaki żyją w jego okolicy, informuje PAP. Na mapie Polski – podzielonej na ponad 3 tys. prostokątów – można sprawdzić, gdzie występuje dany ssak.

Są tu sklasyfikowane zarówno ssaki tak powszechne, jak lisy czy sarny, których występowanie zarejestrowano w niemal każdym lądowym prostokącie Polski, czy ssaki rzadziej spotykane – np. kaszaloty czy żołędnice – które można znaleźć na pojedynczych punktach atlasu. W zbieraniu danych o gatunkach uczestniczyć mogą nie tylko badacze ssaków, ale i leśnicy, myśliwi, przyrodnicy, a także amatorzy – miłośnicy zwierząt. Przy każdym gatunku zaznaczona jest osoba odpowiedzialna za koordynowanie zbioru informacji o danym zwierzęciu. Jej zadaniem jest weryfikowanie otrzymywanych informacji o danym ssaku.

Prof. Okarma przyznaje, że atlas jest jeszcze niekompletny. Celem tego atlasu jest również pokazanie luk w wiedzy. Z jednej strony pokazuje nam znane rozmieszczenie gatunków, a z drugiej – miejsca, w których musimy jeszcze gatunki powszechne lepiej badać – mówi naukowiec. Dotychczas głównym źródłem informacji o występowaniu wszystkich gatunków ssaków w Polsce był "Atlas rozmieszczenia ssaków w Polsce", wydany w 1983 r. Informacje o zwierzętach były do niego zbierane jednak od lat 50. czy 60. XX wieku, więc nie można ich uznać za dane aktualne. Od tego czasu dużo się zmieniło – np. wyginął u nas np. suseł moręgowany. Do zmian w polskiej faunie przyczyniać się może zmniejszenie opadów, melioracja rzek czy przemiany w rolnictwie.

Atlas można znaleźć pod adresem: www.iop.krakow.pl/ssaki

Projekt realizują cztery najważniejsze polskie ośrodki naukowe zajmujące się badaniami ssaków: Instytut Ochrony Przyrody PAN w Krakowie (IOP PAN), Zakład Zoologii Systematycznej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Muzeum i Instytut Zoologii PAN w Warszawie oraz Instytut Biologii Ssaków PAN w Białowieży.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię