W ramach planowanego na 15-21 czerwca „ecoTygodnia 2009” w Trójmieście zostanie zorganizowanych wiele inicjatyw ekologicznych skierowanych do różnych grup odbiorców: władz lokalnych, klientów biznesowych oraz mieszkańców. Hasło „ecoTygodnia 2009” brzmi „Bądź eco – dodaj tlenu!”. Organizatorem jest Elektrociepłownia Wybrzeże.

Projekt "ecoTydzień 2009" to program promocji postaw proekologicznych oraz zasad racjonalnego użytkowania energii dla Trójmiasta i Rumii. Jednocześnie celem projektu jest promocja ciepła sieciowego produkowanego przez EC Wybrzeże, które dzięki produkcji w kogeneracji cenione jest także jako ciepło ekologiczne.

W ramach "ecoTygodnia 2009"  trwają trzy konkursy, które zostały ogłoszone już 22 kwietnia w Dzień Ziemi:

 • "Przyjazne sąsiedztwo" – konkurs dla Spółdzielni i Wspólnot Mieszkaniowych i ich członków Termin zgłoszeń przedłużony do 25 maja 2006
 • "Środowisko mojej wyobraźni" – konkurs dla szkół i uczniów
 • "ecoKlaps" – konkurs dla internautów („ecoKlaps” to propozycja dla wszystkich amatorów filmowania. Nie potrzeba wiele, bo chęci i telefon komórkowy (lub inne urządzenie cyfrowe z możliwością nagrywania filmów. Celem jest zwrócenie uwagi na ochronę środowiska naturalnego, na to ze każdy z nas może coś zrobić dla Natury. Każdy z filmów będzie kolejnym manifestem o dbanie o środowisko naturalne. Termin zgłoszania filmów: 10 czerwca br. Źródło: ecoklaps.pl/pages/okonkursie)

Rozstrzygnięcie konkursów nastąpi w czerwcu br. w trakcie "ecoTygodnia".

W ramach "ecoTygodnia 2009" zostanie  zasadzonych ponad tysiąc drzew i sadzonek, rozdane zostaną trzy tysiące ekologicznych toreb na zakupy wielokrotnego użytku oraz zostaną przeprowadzone warsztaty i spotkania edukacyjne dotyczące zasad racjonalnego użytkowania energii. Stąd tez głównym hasłem "ecoTygodnia 2009" jest slogan: "Bądź eco – dodaj tlenu!". Posadzone drzewa przez cały swój czas istnienia będą w naturalny sposób produkować tlen i likwidować dwutlenek węgla. W ramach specjalnych atrakcji uczestnicy będą mogli zaczerpnąć tlenu w barach tlenowych, wziąć udział w specjalnym pokazie filmowym oraz spotkać się z polskim podróżnikiem – Michałem Kochańczykiem.

Projekt realizowany jest we współpracy z partnerami: Centrum Edukacji i Informacji Ekologicznej, Krajową Agencją Poszanowania Energii, Polskim Klubem Ekologicznym oraz Instytutem na Rzecz Ekorozwoju. Producentem wykonawczym projektu jest Kombinat Artystyczny – Agencja Strategii Eventowych.

Program ecoTygodnia 2009:

15 czerwca (poniedziałek)
ecoTorby – „Noś się ekologicznie na Wybrzeżu” – rozdanie 3.000 toreb wielokrotnego użytku
Miejsce: Gdynia, Rumia
Uczestnicy: mieszkańcy

16 czerwca (wtorek), godz. 11-14.30
Seminarium Ekologiczne  – ecoMeeting VIP – prelekcje oraz zwiedzanie inwestycji dot. ochrony środowiska w EC Wybrzeże S.A.
Miejsce: Elektrociepłownia Gdańska, sala konferencyjna
ul. Wiślna 6/16, Gdańsk

Uczestnicy: władze lokalne oraz Klienci Biznesowi
Gość Specjalny – dr Andrzej Kassenberg

Program seminarium 

 • 11:00 – 11:15  Recepcja Gości/Bary tlenowe
 • 11:15 – 12:00 Zwiedzanie ekologicznych inwestycji EC Wybrzeże S.A.
 • 12:00 – 12:30 „Ekologiczne inwestycje EC Wybrzeże S.A. Korzyści dla regionu i społeczeństwa” –Krzysztof Świtlik /Dyr. ds. Technicznych/ EC Wybrzeże S.A.
 • 12:30 – 13:00 Przerwa kawowa
 • 13:00 – 13:20 „Energetyka przyjazna klimatowi. Zrównoważony Rozwój w produkcji i gospodarowaniu energią” – dr Andrzej Kassenberg/Instytut na rzecz Ekorozwoju/ Warszawa
 • 13:20 – 13:40 „Racjonalne użytkowanie energii w życiu codziennym” – dr inż. Arkadiusz Węglarz/ Krajowa Agencja Poszanowania Energii/Warszawa
 • 13:40 – 14:00 „Ile możemy zaoszczędzić w urzędzie i spółdzielni na oświetleniu?” – Bogdan Ślęk/ Philips S.A./Warszawa
 • 14:00 – 14:10 Dyskusja
 • 14:10 – 14:30 Poczęstunek
 • Specjalna atrakcja dla uczestników spotkania – ekologiczne bary tlenowe
 • OXY BAR

17 czerwca (środa), godz. 17-19
ecoWarsztaty edukacyjne „Racjonalne użytkowanie energii”
Miejsce: Regionalne Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych
Al. Grunwaldzka 5 (dawny Pałac Ślubów)
80–236 Gdańsk Wrzeszcz
Uczestnicy: mieszkańcy
Opis ekowarsztatów przy 18 czerwca br.

18 czerwca (czwartek), godz. 17-19
ecoWarsztaty edukacyjne „Racjonalne użytkowanie energii”
Miejsce: Pomorski Park Naukowo-Technologiczny
Al. Zwycięstwa 96/98
81–451 Gdynia

Uczestnicy: mieszkańcy

ecoWarsztaty: uczestnicy zobaczą, jak  w prosty sposób, w codziennym życiu oszczędzać energię. W trakcie warsztatów na uczestników czeka niespodzianka: bar tlenowy. Dodatkowo każda osoba otrzyma ekologiczny upominek.

Zgłoszenia – [email protected] 
 

ecoWarsztaty

 • Sztuka papieru czerpanego – W trakcie warsztatów będzie można zapoznać się z historią papieru i sposobami segregacji makulatury. Bardzo ciekawym elementem spotkania będą warsztaty papieru czerpanego, podczas których każdy z uczestników będzie mógł zrobić własną kartkę..
 • Jak oszczędzić w domu na oświetleniu? – Uczestnicy dowiedzą się, jak w łatwy sposób oszczędzać energię elektryczną, używając odpowiednich do naszych potrzeb żarówek czy świetlówek. Będzie można zobaczyć, ile energii elektrycznej zużywają różne rodzaje żarówek .
 • Racjonalne użytkowanie energii – praktyczne porady – Ochrona środowiska to nie tylko wielkie inwestycje i przedsięwzięcia. Ważne jest także to jak każdy z nas własnym zachowaniem czy nawykami zużywa energię elektryczną czy ciepło. W trakcie prelekcji, będzie można dowiedzieć się,  jak przy odrobinie chęci i wysiłku możemy znacznie ograniczyć łączne zużycie mediów w naszych gospodarstwach domowych. Takie działania przyczynią się nie tylko do obniżenia naszych rachunków, ale także do zmniejszenia globalnego zużycia energii – a co za tym idzie zmniejszenia jej produkcji, a przez to zużycia surowców naturalnych naszej planety.
 • Bary tlenowe – W tracie warsztatów dla wszystkich uczestników dostępne będą specjalne bary tlenowe. Bary tlenowe w Polsce są jeszcze mało popularne, jednak ich popularność w Japonii, Europie, Kanadzie i USA jest bardzo duża. Jak działają bary tlenowe? Człowiek aktywny fizycznie potrzebuje więcej tlenu niż może mu to zapewnić oddychanie normalnym powietrzem atmosferycznym, w którym ciśnienie tlenu wynosi ok. 160 mmHg. Inhalacja powietrzem wzbogaconym w tlen (sesja w barze tlenowym) podwyższa ciśnienie parcjalne tlenu we krwi, a tym samym podwyższa potencjał energetyczny komórek, tkanek i narządów. Na podstawie badań stwierdzono, że przy stosowaniu tlenu można podwyższyć wydolność człowieka nawet o 10%.

Rezerwacje przyjmowane będą
do dnia 16 czerwca 2009 r.
pod adresem e-mail:
[email protected]

19 czerwca (piątek), godz. 19
Kino Ekologicznego Niepokoju
Miejsce: Kino Neptun, ul. Długa 57, 80-831 Gdańsk
Uczestnicy: mieszkańcy

W ramach Kina Ekologicznego Niepokoju odbędzie się specjalny pokaz filmu przyrodniczego – "Mikrokosmos". Zostaną także zaprezentowane najlepsze prace filmowe zgłoszone do konkursu "ecoKlaps" ("ecoKlaps" to konkurs internetowy na filmy zaangażowane ekologicznie).

„Mikrokosmos" to poetycki film przyrodniczy. Specjalne obiektywy kamery pokazują jeden dzień życia łąki pod lasem. Bohaterami są głównie owady i ich poczwarki. Zwykłe wydarzenia, czasem katastrofy – zwyczajny deszcz powoduje tutaj potop. Autorzy filmu szukają prawdy, ale także poezji. Obraz wprowadza w świat najmniej znany – bo w skali mikro. To podróż, która pozwala nam odczuć względność dwóch światów, a ponadto stwarza niepowtarzalną okazję, abyśmy na nie spojrzeli oczami owada. Film prezentuje unikatowe zdjęcia zjawisk przyrodniczych i funkcji życiowych owadów.
Wstęp wolny. Zapisy: [email protected]

20 czerwca (sobota)
ecoForum, godz. 10-14
prelekcje oraz zwiedzanie inwestycji dot. ochrony środowiska w EC Wybrzeże S.A.
Miejsce: Elektrociepłownia Gdańska, Gdańsk
Gościem specjalnym ecoForum będzie znany trójmiejski podróżnik – Michał
Kochańczyk

W trakcie Forum na uczestników czeka specjalna atrakcja – bar tlenowy. Każdy otrzyma upominek ze specjalnej linii gadżetów ekologicznych „ecoTydzień 2009”.
W imieniu każdego uczestnika ecoForum EC Wybrzeże S.A. posadzi 5 sadzonek drzew na trójmiejskich terenach zielonych.

Program:
• Wykłady ekspertów w dziedzinie ekologii i racjonalnego użytkowania energii
• Wystawa prac i rozstrzygnięcie konkursów ogłoszonych w ramach akcji "ecoTydzień
2009" wraz z oficjalnym wręczeniem nagród laureatom:
o "Przyjazne sąsiedztwo" – konkurs na najlepszą inicjatywę ekologiczną dla Spółdzielni
i Wspólnot Mieszkaniowych
o "Środowisko mojej wyobraźni" – konkurs plastyczny dla szkół podstawowych
i gimnazjów
o "ecoKlaps" – konkurs filmowy dla internautów
• Zapowiedź wydarzenia "Bądź eco – zasadź drzewo" – akcji sadzenia drzew na terenie
Trójmiasta w Dniu Drzewa 10 października 2009 r.
• Zwiedzanie elektrociepłowni
Prelekcje:
• "Ekoinwestycje EC Wybrzeże S.A." – EC Wybrzeże S.A.
• "Racjonalne użytkowanie energii" – Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A.
• "Jak oszczędzić w domu na oświetleniu?" – Philips S.A.
• „Życie w zgodzie z naturą w różnych zakątkach świata” – Michał Kochańczyk
Zwiedzanie
W trakcie zwiedzania uczestnicy zobaczą, jak powstaje ciepło i energia elektryczna
w kogeneracji, czyli w jednym procesie technologicznym.
Bary tlenowe

Rezerwacje przyjmowane do dnia 16 czerwca 2009 r. pod adresem e-mail: [email protected]

Prestiżowa Aleja dla Gdyni (event), godzina 16:00
skwer przy skrzyżowaniu
ul. Zwycięstwa / ul. Powstania Styczniowego / ul. Weteranów
Gdynia
Oficjalnym zwieńczeniem akcji ekologicznej "ecoTydzień 2009" będzie event pod nazwą "” adresowany do władz miejskich Gdyni, Kluczowych Klientów i władz EC Wybrzeże.
Głównym punktem wydarzenia będzie posadzenie przez zaproszonych gości młodych drzew w centralnym punkcie Gdyni. Zasadzone drzewka zostaną oznaczone specjalną tabliczką z informacjami o wydarzeniu, a każdy uczestnik spotkania otrzyma specjalny, pamiątkowy certyfikat opatrzony podpisem Ogrodnika Miasta Gdynia oraz Prezesa EC Wybrzeże S.A. Imprezę zakończy uroczysty toast wzniesiony lampką bardzo ekologicznego napoju – soku z brzozy.

21 czerwca (niedziela)
Zobowiązanie "Dodaj tlenu!" – ogłoszenie na www.ecwybrzeze.pl zobowiązania Spółki do nasadzenia danej liczby sadzonek
 

Źródło: www.ecwybrzeze.pl

 

Konkurs „ecoKlaps” to propozycja dla wszystkich amatorów filmowania. / Fot. ecwybrzeze.pl

Projekt „ecoTydzień 2009” ma promować postawy proekologiczne oraz zasady racjonalnego użytkowania energii wśród użytkowników Trójmiasta i Rumii./ Fot. ecwybrzeze.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię