Bawół mindorski jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych gatunków zwierząt z Filipin. Do dziś przetrwało jedynie 350 osobników tego gatunku, a wszystkie żyją na wyspie Mindoro. Dzięki wsparciu WWF ich liczba może ulec podwojeniu już w 2020 roku.

Charakterystyczne rogi w kształcie litery V, gęste futro w kolorze od czekoladowego po hebanowy i krótki ogon to cechy, po których każdy mieszkaniec Filipin rozpozna bawoła mindorskiego. Jeszcze sto lat temu na wyspie Mindoro żyło około 10 tysięcy bawołów.
 
Masowe polowania i niszczenie naturalnych siedlisk spowodowały, że ich liczebność spadła – mówi John Manul z WWF Filipiny. – Drastyczny spadek liczby bawołów mindorskich spowodował, że zwierzęta te zostały uznane przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN) za krytycznie zagrożone wyginięciem.
 
Bawoły mindorskie są objęte ochroną przez filipińskie prawo. Obecnie polowań na te zwierzęta zakazują aż cztery akty prawne. Za zabicie bawoła mindorskiego grozi kara pozbawienia wolności od 6 do 12 lat oraz grzywna w wysokości nawet 24 tysięcy dolarów .
 
Wciąż jednak znajdują się kłusownicy, których nie odstrasza surowe prawo – dodaje Manul. – Niedawno na wyspie Mindoro odkryliśmy obozowisko kłusowników, a w nim skórę i poćwiartowanego bawoła mindorskiego. Kłusownicy polują na bawoły mindorskie głównie dla trofeów. Dlatego tak ważna jest walka z tym nielegalnym procederem, w czym filipińskie władze będzie wspierał WWF.
 
Więcej informacji:
Paweł Średziński, WWF Polska, [email protected], tel. 604 631 633
 
WWF jest jedną z największych fundacji zajmujących się ochroną przyrody na całym świecie. W Polsce działa już od ponad 10 lat. Dowiedz się, jak możesz pomóc nam chronić życie na Ziemi. Wejdź na www.wwf.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię