W Parku Krajobrazowym Mierzeja Wiślana przeprowadzono pierwsze od 2006 roku badania inwentaryzacyjne gniazd bociana białego. Do tegorocznych badań zaproszono miłośnika ornitologii Tadeusza Baranieckiego.

5 lat temu zinwentaryzowano 49 gniazd, w tym 34 zajętych. Stwierdzono w nich 87 piskląt. Liczba gniazd i platform nie uległa zmianie, jedno z nich zlokalizowane jest na terenie Parku, pozostałe w jego otulinie. Taki układ wynika z leśnego charakteru Mierzei Wiślanej. Tegoroczna inwentaryzacja wykazała 27 zajętych gniazd. Średnio w gnieździe stwierdzono 2 młode, a łącznie naliczono 70 piskląt.
Podczas badań liczono młode osobniki, zwracano uwagę na stan i umiejscowienie gniazda. W miarę możliwości rozmawiano z właścicielami terenów na których się znajdują. Bociany mają doskonałe warunki do żerowania na łąkach i polach polderu Przebrno, który powstał w okresie II Wojny Światowej z osuszenia fragmentu Zalewu Wiślanego. Niestety w tym roku ptaki przyleciały zbyt późno i nie wyprowadziły lęgów. W ciągu ostatnich lat na tym terenie obserwuje się minimalny spadek liczebności bociana. W tym roku powodem braku lęgów mogła być szczególnie sucha wiosna.
 
Bocian biały gnieździ się na wysokich drzewach, często na słupach telegraficznych, kominach i dachach. Gniazdo, kolistego kształtu, osiąga 1,5 m średnicy. Wyprowadza 1 lęg w roku. W okresie godowym wydaje głośne "klekotania". Zniesienie 3-5 jaj, wysiadywanych przez oboje rodziców zajmuje 34-41 dni.

Bocian biały lubi gnieździć się na wysokich drzewach, ale też na słupach telegraficznych, kominach czy dachach /fot. WR-Fife, sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię