191 zdjęć, 18 firm i 12 laureatów to bilans piątej edycji konkursu fotograficznego ?Złap zająca?. Pracownicy firm chemicznych po raz kolejny fotografowali przyrodę, ale po raz pierwszy w trzech kategoriach: ?z życia roślin?, ?z życia zwierząt? oraz ?krajobraz i jego elementy?. Zwycięzców wyłoniło zarówno profesjonalne jury, jak i internauci w głosowaniu na stworzonej z okazji jubileuszu stronie www.zlapzajaca.pl. Łączna pula nagród tegorocznej edycji wyniosła ponad 6 tys. zł.

Pomysłodawcą konkursu jest firma ZAK z Kędzierzyna-Koźla, która pasją  do fotografowania polskiej fauny i flory, zaraziła także pracowników innych firm branży chemicznej zrzeszonych w Programie „Odpowiedzialność i Troska”. Większość z tegorocznych uczestników konkursu, wśród których byli aparatowi, mistrzowie, kierownicy, recepcjonistka czy księgowa,  to amatorzy dla których głębia ostrości, balans bieli, złoty podział, RAW czy histogram to często pojęcia bliżej nieokreślone. Łączy ich natomiast wspólna pasja przebywania na łonie natury  i zatrzymywania w kadrze tego, co piękne,  ulotne i niespotykane.

Czym wyróżniała się tegoroczna, jubileuszowa edycja od innych? Przede wszystkim wprowadzeniem trzech kategorii, w których mogli rywalizować uczestnicy: „z życia roślin”, „z życia zwierząt”  oraz „krajobraz i jego elementy”. W rywalizacji na poziomie krajowym udział wzięło łącznie  191 fotografii, z czego: w kategorii „z życia roślin” 50 zdjęć , „z życia zwierząt” 73 i „krajobraz i jego elementy” rywalizowało 68 prac. Największe bogactwo interesujących zdjęć można było znaleźć  w kategorii zwierząt. Stad też jury konkursu, któremu przewodził Łukasz Stępień – przedstawiciel Związku Polskich Fotografików Przyrody (Patron Honorowy) zdecydowało o innym, niż wstępnie zakładano, podziale nagród.

Zgodnie z decyzją jury nagrody otrzymują:

  • W kategorii „ z życia roślin” – I miejsce: Jerzy Wencel z Z. Ch. POLICE, II miejsce: Jadwiga Bartnik, także z Z. Ch. POLICE, III miejsce: Aleksander Waligóra z firmy ZAK
  • W kategorii „ z życia zwierząt” – I miejsce: Małgorzata Moskal, Branżowa Organizacja Odzysku S.A., II miejsce: Piotr Pieniążek z firmy PCC ROKITA, dwa równorzędne III miejsca otrzymali: Jacek Przytomski z firmy ANWIL oraz  Grzegorz Fedyna z firmy ZAK .
  • W kategorii „ krajobraz i jego elementy” – I miejsce: Sebastian Buchowski z Z. Ch. POLICE.,II miejsce: Aleksander Waligóra z firmy ZAK, a III miejsca nie przyznano.

W głosowaniu internautów na stronie www.zlapzajaca.pl także największe emocje wzbudziła  kategoria „z życia zwierząt” – co przełożyło się na liczbę głosów, podczas głosowania trwającego przez dwa tygodnie (12 – 25.09.2011 r.) W sumie we wszystkich kategoriach internauci oddali  5366 głosów. Wyniki ogłoszone zostały 12 października 2011 r. podczas Forum Ekologicznego Branży Chemicznej w Toruniu.

Jury wyłoniło ponadto 47 fotografii, które pojawią się na wystawie pokonkursowej 8 listopada 2011 r. w Hotelu Centralnym w Kędzierzynie-Koźlu. Na wernisażu wręczone także zostaną narody laureatom. Spotkanie w mieście pomysłodawcy konkursu, ma podkreślić jubileuszowy charakter tegorocznej edycji.

Wystawę zdjęć będzie także można podziwiać na stoisku Programu „Odpowiedzialność i Troska” podczas Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POLEKO. Fotografie pojawią się również w programowym kalendarzu na 2012 r.

Zdjęcia i szczegółowe wyniki tegorocznej edycji można znaleźć na stronie www.zlapzajaca.pl.

II miejsce w edycji 2011 w kategorii „z życia zwierząt”: Zając. Figle w wykonaniu młodego zajączka, okolice Brzegu Dolnego. /
Fot. Piotr Pieniążek, PCC ROKITA

W kategorii „z życia roślin” – I miejsce: Jerzy Wencel

W kategorii „z życia zwierząt” – I miejsce: Małgorzata Moskal

W kategorii „krajobraz i jego elementy” – I miejsce: Sebastian Buchowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię