W Książnicy Karkonoskiej w Gołuchowie trwa wystawa „Rok sóweczki”. Wystawa fotograficzna przedstawia najmniejszą europejską sowę. Gatunek wyjątkowy, bo w odróżnieniu od innych krajowych sów, prowadzi dzienny tryb życia.

Sóweczka posiada charakter  wyjątkowo skutecznego łowcy i myśliwego. Potrafi zapolować na zdobycz swoich rozmiarów lub nawet nieco większą. Nie jest płochliwym ptakiem lecz dzielnie broni swojego terytorium. Może pozorować atak, próbując odstraszyć człowieka, który naśladuje głos godowy samca sóweczki. Jest to wyjątkowo rzadko spotykany gatunek – dlatego znalazł się w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt. Chroniony jest zarówno prawem krajowym jak i dyrektywami UE. Karkonosze zamieszkuje znaczna część krajowej populacji  – jest to jeden  z wielu powodów,  by móc pochwalić się tym gatunkiem.

Do udziału w wystawie Karkonoski Park Narodowy zaprosił fotografów przyrody,  którzy w szczególny, wyjątkowy i piękny sposób potrafili pokazać oblicze sóweczki. Wśród 12 autorów znalazły się również bardzo znane nazwiska wybitnych i czołowych fotografów polskiej przyrody. Pomysł na wystawę powstał w 2010 r., kiedy w Karkonoskim Parku Narodowym rozpoczęto nowy program edukacyjny mający na celu przybliżyć społeczeństwu wiedzę o najcenniejszych gatunkach zwierząt żyjących w  Karkonoszach. W kolejnych latach w rocznicę powstania Karkonoskiego Parku Narodowego (czyli 16 stycznia) postanowiono wybierać jednego przedstawiciela karkonoskiej fauny. Rok 2010 został ogłoszony „Rokiem Sóweczki” – stąd też nietypowa wystawa prezentująca ten unikatowy gatunek.

Wystawa potrwa do 30 października 2011 r.

 

Sóweczka posiada charakter wyjątkowo skutecznego łowcy i myśliwego. / Fot. KPN

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię