W Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym Roztoczańskiego Parku Narodowego prezentowane są obecnie dwie wystawy fotografii przyrodniczej: wystawa Wiesława Lipca pt. „Roztocze bez granic” oraz Grzegorza Szkutnika pt. „Florystyczne fascynacje”.

Wystawa fotograficzna znanego fotografa przyrody Wiesława Lipca pt. "Roztocze bez granic" prezentowana jest od 5 lipca i można ją oglądać do 7 sierpnia.
Wiesław Lipiec to fotograf, przyrodnik i publicysta, miejscem urodzenia i zamieszkania związany z Roztoczem. Jest absolwentem Wydziału Leśnego SGGW w Warszawie. Przez kilkanaście lat pracował w Roztoczańskim Parku Narodowym odkrywając i dokumentując skarby jego przyrody.  Fotografuje przede wszystkim pejzaż, przyrodę i zabytkową architekturę. Jest laureatem kilku prestiżowych konkursów (min. Grand Prix  XVII Biennale Fotografii Przyrodniczej w 1986 r. w Poznaniu, I Nagroda w Konkursie im. Adama Loreta w 2004 r. za ukazywanie piękna polskich lasów  w fotografii artystycznej).

W dorobku posiada kilkanaście albumów autorskich (min. „Roztoczański Park Narodowy”; „Roztocze”; „Zamość”; „Katedra w Zamościu”; „Kolegiata w Opatowie”). Ma także udział w  wielu albumach zbiorowych  (min. „Polskie parki narodowe”, „Mistrzowie polskiego pejzażu”; ”Między Wisłą a Bugiem”; „Prawdziwa Polska”; „Lasy Polski”). Jest autorem ok. 30  wystaw indywidualnych i uczestnikiem licznych wystaw zbiorowych. Publikował zdjęcia w ponad 50 czasopismach w kraju i za granicą, a także w licznych wydawnictwach nieperiodycznych (książki, kalendarze, foldery, pocztówki itp.).  Jest jednym z założycieli Związku Polskich Fotografów Przyrody i aktualnie prezesem Okręgu Roztoczańsko-Podkarpackiego ZPFP. (więcej o autorze na: www.lipiecphoto.pl)

Z kolei wystawę fotograficzną Grzegorza Szkutnika pt. "Florystyczne fascynacje" można oglądać 23 lipca do 4 września.
Grzegorz Szkutnik – z wykształcenia przyrodnik, członek Związku Polskich Fotografów Przyrody (Okręg Roztoczańsko-Podkarpacki) oraz stowarzyszenia Eurokresy – Stowarzyszenie Twórców na Rzecz Promocji Polski Wschodniej. Autor publikacji w wydawnictwach albumowych, czasopismach krajoznawczych i przyrodniczych oraz kalendarzach. W dorobku posiada dwie wystawy autorskie poświęcone pejzażowi Ziemi Biłgorajskiej oraz udział w wielu wystawach zbiorowych prezentowanych w kraju i za granicą. Przyrodę odbiera jako jedną wspólną całość, ale przewodnim motywem jego fotografii jest krajobraz oraz flora roślin chronionych.

Wystawa „Florystyczne fascynacje” jest wystawą autorską przedstawiającą piękno i różnorodność wybranych rodzimych gatunków roślin rzadkich i chronionych, a także tych pospolitych. Jest to zbiór fotografii ukazujących rośliny z perspektywy zbliżeń oraz szerszych ujęć, uchwyconych w nastrojowym świetle. Prezentowane prace wykonane zostały w technice analogowej na diapozytywach. (więcej o autorze na www.grzegorzszkutnik.pl)

Źródło: www.roztoczanskipn.pl

Wiesław Lipiec fotografuje przede wszystkim pejzaż, przyrodę i zabytkową architekturę. / Fot. roztoczanskipn.pl

Grzegorz Szkutnik odbiera przyrodę jako jedną wspólną całość, ale przewodnim motywem jego fotografii jest krajobraz oraz flora roślin chronionych. / Fot. roztoczanskipn.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię