Rusza kolejna, już czwarta edycja, akcji ?Czyste Tatry?. Wolontariusze wyruszą 3-4 lipca 2015 r. na tatrzańskie szlaki, żeby oczyścić je ze odpadów i zachęcić do współpracy turystów w ramach edukacji ekologicznej.

W Tatrzańskim Parku Narodowym przecina się ok. 245 km oznakowanych szlaków turystycznych. Rocznie maszeruje nimi ok. 3 mln turystów. Niestety wielu z nich pozostawia po sobie odpady, co bezpośrednio wpływa na chronione gatunki roślin i zwierząt oraz oddziałuje na glebę, cieki wodne i skały.

Pomysł pierwszej Akcji Czyste Tatry powstał w 2012 r. Corocznie na początku każdego lata do Zakopanego przyjeżdżają wolontariusze z całej Polski, którzy z bazy na Dolnej Równi Krupowej wyruszają na tatrzańskie szlaki, by je posprzątać. Wolontariusze są wyposażeni w biodegradowalne worki na odpady, rękawice, identyfikatory oraz mapy. Każdy z nich wcześniej wybiera rejon gór, w który chce się udać, tak, by żaden szlak nie został pominięty. Dotychczas w ramach trzech poprzednich edycji udało się zebrać łącznie prawie 3 tony odpadów (w 2014 r. ? 580 kg), zaś w sprzątaniu wzięło udział 7350 wolontariuszy (w 2014 r. ? 3500 osób).

Zasięg tegorocznej akcji obejmuje cały obszar Tatr Polskich czyli wszystkie szczyty dopuszczone do ruchu turystycznego oraz doliny tatrzańskie. To także jaskinie tatrzańskie do których wejdą grotołazi i speleolodzy z klubów i organizacji włączonych do akcji.

Akcja będzie ponownie okazją do integracji młodych ludzi i szansą na nowe przyjaźnie zawiązywane w miasteczku namiotowym. Będą jej towarzyszyć dwudniowe atrakcje: koncerty gwiazd polskiej sceny muzycznej, pokazy filmów górskich oraz spotkania i prelekcje ze sportowcami i himalaistami. Zostanie podjęta próba bicia Rekordu Polski w budowaniu największej parzenicy z surowców wtórnych.

Ogólnopolska Akcja Czyste Tatry organizowana jest przez Stowarzyszenie Czysta Polska, podobnie jak siostrzany cykl akcji sprzątania wybrzeża Bałtyku ? Barefoot Projekt Czysta Plaża.

Chętni do udziału w akcji mogą się rejestrować TUTAJ.

Źródło: portalkomunalny.pl

Fot. Depositphotos

tatry

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię