Chcąc uświadamiać potrzebę ochrony przyrodniczego i kulturowego dziedzictwa, jakie wokół rzek narosło, a także skłaniać do refleksji nad wzajemnymi powiązaniami rzek i ludzi, już po raz dziesiąty Muzeum Przyrodnicze, Oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym organizuje w dniach 31 maja – 10 czerwca imprezę w Kazimierzu Dolnym pod hasłem ?DNI WISŁY?.

Dolina naszej największej rzeki w miejscu gdzie przecina ona pas wyżyn, tworząc Małopolski Przełom Wisły, jest terenem niezwykle ciekawym i cennym. W skali kraju, a nawet kontynentu stanowi ona ważną ostoję ptaków. Krajobraz tego odcinka Wisły wyróżnia się dużą atrakcyjnością i jest wynikiem minionych oraz obecnych procesów geologicznych, których czytelne, przemawiające do wyobraźni ślady możemy dziś podziwiać. Oznaką niezmiernie bogatej i różnorodnej flory jest występowanie na tym terenie m.in. wielu rzadkich roślin. Nie brak tu też wspaniałych pamiątek związanych z historią i kulturą człowieka. 

Na "Dni Wisły" składają się liczne działania o charakterze oświatowym i kulturalnym adresowane zarówno do młodzieży szkolnej, jak i osób dorosłych: władz samorządowych, nauczycieli, twórców kultury i dziennikarzy, mieszkańców oraz turystów. Tegoroczne Dni Wisły będą obchodzone w dniach 31 maja – 10 czerwca 2009 r. Wśród propozycji organizatorów znalazły się m.in.: wycieczki ornitologiczne, symboliczne otwarcie Spichlerza Ulanowskich po remoncie wraz z prelekcją pt.„Kazimierskie spichlerze” – Jerzy Żurawski, a także otwarcie wystawy fotografii „Ptaki Małopolskiego Przełomu Wisły” z prelekcją pt. „Awifauna przełomowej doliny środkowej Wisły” – Paweł Szewczyk.

W sobotę, 6 czerwca odbędzie się wieczorna plenerową projekcję zdjęć w formie diaporam uznanych fotografików przyrody – Grzegorza Leśniewskiego i Rafała Sieka pt. „Wisła – królowa rzek”, „Ptasia wyspa”, „Sąsiedzi”, a także diaporam przygotowanych przez Ireneusza Graffa i Związek Polskich Fotografów Przyrody. Ponadto odbędą się rajdy piesze: „Między promami” z Kazimierza do Janowca oraz „Rajd Nadwiślański” z Kazimierza do Skarpy Dobrskiej.

Oferta Dni Wisły adresowana jest do dzieci i młodzieży szkolnej, nauczycieli, twórców kultury, dziennikarzy i ogółu mieszkańców oraz turystów przebywających w Kazimierzu Dolnym. Organizatorzy oczekują, że w ich różnych elementach weźmie udział około 1.000 osób. Na wszystkie atrakcje jest wstęp wolny. Głównym organizatorem i koordynatorem obchodów od samego początku jest Muzeum Przyrodnicze, Oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

 W tym roku w organizację Dni Wisły włączyło się Lubelskie Towarzystwo Ornitologiczne oraz Centrum Badań Ekologicznych PAN, a także PTTK Oddział Puławski. Wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu Rzeczpospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych. Sponsorem są Zakłady Azotowe „PUŁAWY” S.A.

Źródło: Muzeum Nadwiślańskie

Dni Wisły są organizowane, uświadomić potrzebę ochrony przyrodniczego i kulturowego dziedzictwa. / Fot. www.sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię