Wydarzenia plenerowe są wspaniałą okazją do tego by prowadzić działania z zakresu edukacji ekologicznej. W aktywnościach biorą udział bowiem nie tylko dzieci, ale także towarzyszący im bardzo często dorośli. W ramach kolejnej odsłony Dni Ekoedukacji, realizowanych przez RPWIK w Chrzanowie oraz Związek Międzygminny „Gospodarka Komunalna” działania były prowadzone w Balinie i Trzebini. 

Przedsiębiorstwa te wspólnie realizują projekt edukacyjny pn. „(Eko)edukacja od przedszkola do seniora”, mający na celu zwiększenie świadomości  mieszkańców w zakresie gospodarki odpadami oraz gospodarki wod-kan. W jego ramach są organizowane wydarzenia plenerowe pn. Dni Ekoedukacji. To stoiska edukacyjne, warsztaty i konkursy, odbywające się w ramach innych imprez plenerowych, co ma na celu dotarcie z przekazem do jak największej ilości mieszkańców. Za realizację projektu odpowiada Dział Edukacji Ekologicznej ABRYS.

26 sierpnia w Balinie odbyły się Dożynki Gminne, organizowane przez Burmistrza Chrzanowa oraz Sołtysów Balina i Okradziejówki.  Były one okazją do działań edukacyjnych, prowadzonych przez RPWiK oraz Związek Międzygminny „Gospodarka Komunalna”. W ramach imprezy odbyła się więc gra „Śladami inspektora Zawora”, w ramach której dzieci rozwiązywały wiele zadań, zmierzających do odnalezienia i uwolnienia inspektora, który został uprowadzony przez Gbura Zapychacza Rur. Najlepsza drużyna została nagrodzona plecakami turystycznymi i pendrivami. Dzieci mogły wziąć także udział w warsztatach malowania toreb, tworzenia breloków z korka, ozdabiania starych słoików czy też tworzenia recyklingowej biżuterii. Przygotowano także konkurs plastyczny, w którym najlepsze prace nagrodzono książkami o tematyce ekologicznej. Miłośnicy czystej energii i techniki mieli również okazję wykazać się, biorąc udział w warsztatach „Kilowaty zabawy”. Ciekawą atrakcją, przygotowaną dla mieszkańców był także spektakl „Na ratunek Czystolandii”, poruszający tematy segregacji śmieci i niskiej emisji.

GALERIA ZDJĘĆ

 

Kolejną okazją do realizacji działań edukacyjnych była impreza pn. Herbatka u Zieleniewskich, zorganizowana 27 sierpnia w Dworze Zieleniewskich w Trzebini przez Stowarzyszenie na rzecz rozwoju Trzebini i regionu oraz Trzebińskie Centrum Kultury. Podczas wydarzenia, realizowanego w stylu lat 20. również odbyła się gra „Śladami inspektora Zawora”, warsztaty kreatywne, energetyczne oraz konkursy. Stoisko cieszyło się olbrzymim zainteresowaniem mieszkańców, którzy do późnych godzin wieczornych aktywnie włączali się w zapewnione na stoisku atrakcje.

GALERIA ZDJĘĆ

 

Fot. Archiwum ABRYS

Zadanie jest finansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię