Warsztaty kreatywnego wykorzystania odpadów, tworzenie makiety PSZOK, konkurs koło fortuny, a także warsztaty budowania hotelików dla owadów zapylających, to tylko niektóre atrakcje przygotowane przez Urząd Gminy Rokietnica.

Wydarzenie pn. „Ekologiczne integracje – Rokietnica w obiegu zamkniętym” odbyło się na Polanie Rumpuciowej 20 maja 2023 r. Partnerami wydarzenia byli: Szkoła Podstawowa im. Przyjaciół Ziemi w Cerekwicy, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych, a także Rokietnicki Ośrodek Sportu.

Jedną z atrakcji wydarzenia była gra drużynowa. Zadaniem zespołów, składających się od dwóch do pięciu osób, było odwiedzenie przynajmniej pięciu z ośmiu stanowisk, zlokalizowanych na terenie polany i wykonanie przygotowanych w każdym z nich zadań. Wśród nich były m.in. kalambury odpadowe, krzyżówka, przygotowanie bomby kwietnej, zbieranie pomysłów na kreatywne wykorzystanie odpadów, a także ekoquiz. Każda drużyna, która ukończyła grę otrzymywała nagrodę, w skład której wchodziły m.in. drewniane sztućce, metalowe słomki do napojów, bidon, a także torba termoizolacyjna.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się także warsztaty kreatywne. Można było na nich wykonać m.in. biżuterię, maskotkę, torbę na zakupy, czy też doniczkę. Ważnym punktem odpowiedniego postępowania z odpadami jest nadawanie drugiego życia odpadom, dlatego do wytworzenia tych przedmiotów wykorzystane zostały odpady – koszulki t-shirt, kartoniki po mleku, niepotrzebne skarpetki, makulatura, elementy starej biżuterii.

W ramach wydarzenia można było także oddać lub wymienić książkę, zbudować makietę PSZOK-u, zagrać w kółko i krzyżyk z kamieni, a także wybudować domek dla owadów zapylających. Odbyło się także głosowanie, mające na celu wyłonienie najlepszej pracy – giga owada, wykonanego z odpadów. Konkurs wygrało Przedszkole Cztery Pory Roku z Rokietnicy. Zwycięska placówka otrzymała czek na 2 000,00 zł na nasadzenia ufundowany przez Kingspan Water & Energy.

Ponadto ogłoszono wyniki konkursu Akcja „Sprzątanie świata – która klasa wymiata”. Organizatorem akcji było Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych sp. z o.o. z siedzibą w Bytkowie. Mogły wziąć w niej udział klasy I – VIII ze Szkół Podstawowych z Gminy Rokietnica. Zadaniem było sprzątanie swoich okolic. Zebrane odpady były ważone przez pracowników PSZOK w Bytkowie, a klasa, która zebrała najwięcej śmieci, otrzymała nagrodę. Wręczył ją na scenie Bartosz Derech,  Wójt Gminy Rokietnica oraz Michał Wieland,  prezes Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Bytkowie.

Nie zabrakło także konkursów z udziałem mieszkańców. Nagrody w postaci ekologicznych gier karcianych i planszowych można było zdobyć m.in. w ramach konkursu z użyciem koła fortuny, zabawy z chustą animacyjną, a także turnieju segregacji odpadów.

EKO-DRUŻYNA Koła Przyrodniczego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Napachaniu przygotowała z kolei przedstawienie pn. „Przygoda w Stumilowym Lesie”. Dzięki niemu można było dowiedzieć się, jakie skutki dla środowiska przynoszą porzucone w lesie śmieci.

Wydarzenie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców, więc pomysł ekologicznej integracji mieszkańców Rokietnicy został zrealizowany.

GALERIA

« z 2 »

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię