Jak zachęcić młodych ludzi do dbania o środowisko i zainteresować ich tematem ekologii? Najlepiej przez edukację połączoną z zabawą.

Taka idea towarzyszyła zorganizowanemu przez Fundację „Pro terra” konkursowi filmowemu „Śmieć(i)MY”.

Konkurs miał na celu propagowanie recyklingu, zachęcanie do podejmowania lokalnych działań w zakresie gospodarki odpadami oraz wpływanie na zmianę naszych zachowań poprzez sztukę filmową. – Uczestnicy w swoich filmach pokazywali, co grozi naturze, jeśli nie będziemy o nią właściwie dbać – mówi Joanna Ciechanowska-Barnuś, Prezes Zarządu Fundacji „Pro terra”. – Zwracali uwagę na konieczność kształtowania proekologicznych postaw oraz szerzenia wiedzy o segregacji śmieci. Zachęcali do walki z dzikimi wysypiskami i korzystania z alternatywnych źródeł energii – dodaje.

W konkursie mogli wziąć udział uczniowie wszystkich typów szkół, jednostki samorządu terytorialnego, organizacje pozarządowe i inne podmioty. Materiały filmowe zgłaszano w dwóch kategoriach – amatorskiej lub profesjonalnej. Jury było otwarte na wszelkie formy – mogły to być reportaże, teledyski, etiudy, a nawet materiały kręcone telefonami komórkowymi.

Liczyliśmy na kreatywność uczestników naszego konkursu. I nie zawiedliśmy się – komentuje Joanna Ciechanowska-Barnuś z Fundacji „Pro terra”. Wszystkie filmy umieszczono na stronie internetowej Fundacji „Pro terra” oraz na specjalnym kanale na Youtube. W ramach konkursu filmowego „Śmieć(i)MY” odbyło się także głosowanie SMS na zwycięzcę publiczności. Projekt jest współfinansowany przez WFOŚiGW w Poznaniu.

Uroczysty finał konkursu „Śmieć(i)MY” połączony z wręczeniem nagród ufundowanych przez sponsorów – firmy REMONDIS i GGW Development – odbył się 24 listopada podczas Targów Poleko w Poznaniu. – Bardzo nas cieszy duże zainteresowanie oraz wartość edukacyjna zebranego w przeglądzie „Śmieć(i)MY” materiału. Z pewnością będziemy cyklicznie powtarzać tę skuteczną formę edukacji społecznej. Filmy poruszające ekologiczną tematykę są doskonałym sposobem na zwrócenie uwagi na problem odpadów – podsumowała projekt Joanna Ciechanowska-Barnuś z „Pro terry”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię