Wielka, studencka impreza plenerowa i zrównoważona gospodarka odpadami? Z pozoru wykluczające się przedsięwzięcia próbują od kilku lat łączyć organizatorzy Rajdów Politechniki Krakowskiej.

Od 29 kwietnia do 2 maja w miejscowości Stróże odbył się 48. „Ezoteryczny” Rajd Politechniki Krakowskiej. Historia imprezy sięga początku lat 60. dwudziestego wieku, kiedy nikt Polsce nie słyszał i nie marzył o zrównoważonej gospodarce odpadami, segregacji surowców wtórnych i recyklingu, a czasy deficytu wszelkich produktów przyczyniały się do produkcji bardzo ograniczonej ilości śmieci. W dwudziesty pierwszy wiek wkroczyliśmy jednak jako społeczeństwo w pełni konsumpcyjne, a związane z tym efekty nie ominęły organizatorów zabaw studenckich.

Pomysł prowadzenia ekologicznej akcji podczas rajdów Politechniki Krakowskiej zrodził się w roku 2008 wpisując się idealnie w pro środowiskowe idee promowane od kilku lat na całym świecie. Pierwsze dwie akcje skupiały się na rozdawaniu uczestnikom imprezy worków na odpady, informowaniu o sposobie segregacji i sprzątaniu terenu rajdu wyodrębniając surowiec.
 

Pasja i determinacja organizatorów doprowadziły do trzeciej już edycji akcji przeprowadzonej podczas 48. „Ezoterycznego” Rajdu Politechniki Krakowskiej. Rajdu Politechniki Krakowskiej. W 2010 roku akcja nie tylko zyskała nową oprawę i szerszą formą, ale i otrzymała indywidualną nazwę – „EkoRajd”. Selektywna zbiórka odpadów odbywała się poprzez codzienne informowanie biwakujących studentów o zasadach pozbywania się surowców i rozdawanie worków na odpady i na surowce wtórne. Wiadomości o akcji i odbywających się w jej ramach konkursach ogłaszane były ze sceny. Na terenie imprezy znajdowało się stoisko organizatorów EkoRajdu, gdzie studenci mogli uzyskać informacje na temat zasad segregacji odpadów od wolontariuszy będących członkami Studenckiego Koła Naukowego Gospodarki Odpadami Politechniki Krakowskiej czy zapoznać się z zasadami przetwarzania puszek aluminiowych po napojach od przedstawiciela Fundacji Recal.

Do segregowania odpadów studenci zachęcani byli nie tylko poprzez opatrzone stosownymi informacjami worki i pojemniki rozmieszczone na terenie rajdu, ale i za pomocą licznych konkursów, w których za swój wysiłek na rzecz środowiska można było zdobyć atrakcyjne nagrody jak odtwarzacze MP4, koszulki, torby ekologiczne.
 Radośnie bawiący się uczestniczy imprezy mogli powalczyć o tytuł EKO-rajdowicza dostarczając organizatorom akcji jak największą ilość wysegregowanych surowców, a jeśli pewniej czuli się w pracy zespołowej czekał na nich konkurs na EKO-grupę, czyli kilkuosobowy zespół, który wysegreguje najwięcej pełnych worków surowców wtórnych. Intelektualiści mieli szansę wykazać się w rywalizacji na EKO-hasło reklamujące wakacyjne akcje ekologiczne. Każda osoba oddająca surowiec otrzymywała rajdową torbę ekologiczną, a serca wszystkich uczestników imprezy podbił puszkożerny stwór zwany Puszkojadem.

Efektem akcji było wysegregowanie 180 kg puszek aluminiowych, 430 kg szkła, 150 kg opakowań z tworzyw sztucznych. Organizatorzy już planują przyszłoroczną edycję EkoRajdu mając nadzieję, iż przyniesie ona jeszcze lepsze efekty.

Zainteresowani mogą zapoznać się ze szczegółami tegorocznej akcji na stronie rajdu: www.48rajd.pk.edu.pl, a z wynikami poprzednich akcji na stronie Studenckiego Koła Naukowego Gospodarki Odpadami: http://kngo.wis.pk.edu.pl.

 

EkoRajd

EkoRajd

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię