Pięć tysięcy uczniów uczestniczących w akcji, ponad 13 ton zużytego sprzętu RTV i AGD oddanego do recyklingu, prawie osiem tysięcy kuponów zebranych przez młodzież w trakcie szkolnych zbiórek ? to podsumowanie szkolnej edycji programu ?Energicznie chroń środowisko?.

Patrząc na wyniki konkursu, mogę powiedzieć, że dla jej uczestników była to zapewne nie tylko zabawa, ale i ciężka praca – mówi Mariusz Bober, prezes KGHM Ecoren, organizatora akcji. – Aby zebrać w sumie ponad 13 ton elektroodpadów, trzeba było przecież sporej przedsiębiorczości i aktywności młodzieży. Chciałbym im za tę postawę podziękować, a najlepszym klasom pogratulować zorganizowania i wspaniałego ducha rywalizacji.

W Sali Kameralnej zgromadzili się przedstawiciele jedenastu szkół, które jesienią 2009 roku zgłosiły się do udziału w akcji. Wszyscy czekali na finalne ogłoszenie wyników, bo o ile informacje o ilości kilogramów przekazywanych przez poszczególne szkoły pojawiały się na bieżąco na stronie akcji (www. elektroodpady.ecoren.pl), o tyle aż do dziś nikt poza organizatorami nie potrafił powiedzieć, która szkoła była górą w konkursowej zbiórce. Liczyły się bowiem nie kilogramy, a przelicznik: liczba wydanych szkole kuponów podzielona przez liczbę uczniów uczestniczących w zbiórce. Każdy kupon to równoznacznik jednego oddanego elektroodpadu. Był to najbardziej sprawiedliwy wyznacznik, premiujący zaangażowanie uczestników.

W ten sposób zdecydowanie na czoło wysunęła się Szkoła Podstawowa nr 3, która uzyskała najlepszy wynik: 4,144. Jak to wyliczyliśmy? W zbiórce udział wzięło 291 uczniów, którzy zebrali 1206 sztuk zużytego sprzętu RTV i AGD – wyjaśnia Joanna Szczepaniak, dyrektor Departamentu Promocji i Komunikacji KGHM Ecoren. – Wprawdzie jeszcze więcej sprzętu zgromadziła młodzież z Gimnazjum nr 4, ale tu uczestników było niemal trzykrotnie więcej.

Czołówka najaktywniejszych szkół przedstawia się więc następująco:

1. Szkoła Podstawowa nr 3 – wynik: 4,144
2. Zespół Szkół Społecznych – wynik: 3,506
3. Gimnazjum nr 3 – wynik: 2,513

Te zwycięskie szkoły otrzymały w nagrodę bony na zakup sprzętu RTV i AGD. Wyróżniono również najlepsze klasy w każdej z jedenastu placówek – tu pod względem zebranych kuponów bezkonkurencyjna była klasa IIIa z SP nr 3 (aż 587 kuponów!), równie dobrym wynikiem może się pochwalić klasa IIIe z Gimnazjum nr 4 (323 kupony) czy IIISP z Zespołu Szkół Społecznych (266 kuponów). Każda wyróżniona klasa dostała drobne upominki, a w nagrodę będzie mogła pojechać na wycieczkę do Oddziału Przetwarzania Elektroodpadów w Rynarcicach.

Organizatorzy zaprosili także na scenę uczniów, którzy najchętniej włączyli się do zbiórek, przynosząc największą ilość elektroodpadów. Gdzie je znajdywali? – W domu, w piwnicy u babci i dziadka, u sąsiadów – wymieniali jednym chórem uczniowie Zespołu Szkół Społecznych. – Udało mi się zebrać aż 64 rzeczy – cieszyła się Aleksandra Skibicka z III klasy SP. Z kolei Radosław Kołodyński z III a  ze Szkoły Podstawowej nr 3 przyniósł nawet maszynę do pisania. Wyróżnione dzieci odebrały upominki w postaci toreb sportowych, kubków, smyczy, długopisów, koszulek z logo akcji i słodyczy. Dodatkowo uczniowie, którzy zajęli pierwsze miejsca otrzymali odtwarzacze MP3 z limitowanej serii z piłkarzem Euzebiuszem Smolarkiem.

Pamiątką udziału w tej proekologicznej akcji są również dyplomy (dla uczniów i klas) oraz certyfikaty „Szkoły energicznie chroniącej środowisko”.

Wyniki zbiórki w liczbach:

?  11 – tyle szkół wzięło udział w akcji
?  5131 – tylu uczniów zaangażowało się w zbiórki
? 13 034 – tyle kilogramów elektroodpadów zebrali uczniowie
?  7998 – tyle sztuk kuponów wydali pracownicy Ecorenu

Szkolna odsłona akcji „Energicznie chroń środowisko” rozpoczęła się we wrześniu 2009 roku i miała na celu zainteresowanie młodzieży tematem ochrony środowiska i kształtowanie w nich, a za pośrednictwem uczniów także wśród rodziców, proekologiczne postawy. Udział zgłosiło ostatecznie aż 11 placówek z Lubina. Znalazły się wśród nich szkoły podstawowe nr 3, 8, 9, 12 i 14, gimnazja nr 1, 3 i 4 oraz Zespół Szkół Społecznych im. Rady Europy, Zespół Szkół Sportowych i Zespół Szkół Integracyjnych. Szkoły brały udział w konkursie na zebranie największej liczby zużytych urządzeń RTV i AGD. W ustalonym wcześniej terminie pod szkołą czekał specjalnie oznakowany samochód, a pracownicy Ecorenu pomagali uczniom przenosić elektroodpady do busa. Następnie trafiały one do oddziału KGHM Ecoren, gdzie fachowo zostaną one rozebrane na części w celu odzyskania materiałów i surowców do powtórnego wykorzystania. Uczestnicy zbiórek otrzymywali kupony za każdą oddaną sztukę sprzętu. Były one potwierdzeniem udziału w akcji i podstawą do wskazania zwycięskich klas.

Źródło: www.elektroodpady.ecoren.pl.
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię