Promocja gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ) poprzez pokazanie dobrych nawyków, takich jak: niemarnowanie, wymiana i naprawianie rzeczy codziennego użytku oraz recykling selektywnie zebranych surowców to główny cel Festynu GOZ, który odbył się 11 czerwca 2022 r. w Elblągu. 

Dotychczas wydarzenie, którego głównym organizatorem jest Zakład Utylizacji Odpadów w Elblągu, odbywało się pod nazwą Elbląskie Dni Recyklingu. Zmiana nazwy nie zmieniła jednak jednego – każdego roku wydarzenie przyciąga tłumy mieszkańców Elbląga. 

Podczas wydarzenia rokrocznie odbywa się zbiórka surowców wtórnych. Zbierane są baterie, makulatura, puszki aluminiowe, opakowania z tworzyw sztucznych, nakrętki, opakowania szklane, kartoniki po płynnej żywności i napojach, a także sprzęt elektryczny i elektroniczny. W zależności od ilości poszczególnych grup odpadów mieszkańcy otrzymywali punkty, które były zamieniane na rośliny – iglaki oraz kwiaty ozdobne (cyprysy, tuje, forsycje, pelargonie, surfinie, petunie, begonie, dalie, liliowce, wilce, werbeny i niagary oraz zioła). Za zebrane punkty mieszkaniec mógł także otrzymać pojemniki do zbiórki bioodpadów oraz ekologiczne gadżety. 

W ramach festynu uruchomiony został także POP, czyli Punkt Obiegu Przedmiotów. Można było do niego przynieść niepotrzebne rzeczy używane, takie jak np. książki, zabawki, gry planszowe, wózki dla dzieci, rowery, hulajnogi czy też ceramikę użytkową. Oddane nieodpłatnie do POP przedmioty mogły znaleźć swojego nowego właściciela, dzięki czemu dłużej będą wykorzystywane i nie staną się odpadem. 

Sporo atrakcji odbywało się także na elbląskiej scenie. Po raz pierwszy w historii odbyło się przedstawienie pt. „GOZ to nasz los!”: promujący gospodarkę obiegu zamkniętego. W przedstawieniu wzięła udział młodzież szkolna z koła teatralnego w Szkole Podstawowej nr 6 w Elblągu pod opieką Haliny Ciecierskiej i Jolanty Gadomskiej. Za pomocą krótkich scenek promowano dobre nawyki, takie jak: naprawianie odpadów, oddawanie lub sprzedaż rzeczy używanych do dalszego użytku innym osobom, uświadamianie cyklu życia odpadów i obiegu zamkniętego. Ponadto miały miejsce występy artystyczne dzieci z placówek oświatowych z Elbląga oraz liczne konkursy ekologiczne. 

Tradycją elbląskiej imprezy są też warsztaty kreatywne. W tym roku można było zrobić swój własny „las w słoiku”, domek dla owadów zapylających, doniczkę z kartonika po mleku, a także bibeloty na gałęzi i maskotkę ze skarpetek. Dodatkowo można było zagrać w grę wielkoformatową „Gazu do GOZ-u” oraz wziąć udział w warsztatach „Kilowaty zabawy”, podczas których uczestnicy przekonali się, w jaki sposób można pozyskać prąd za pomocą ręcznego generatora, wiatraka oraz baterii słonecznych. Warsztaty zostały zrealizowane przez Dział Edukacji Ekologicznej firmy ABRYS. 

GALERIA ZDJĘĆ

Fot. Archiwum ABRYS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię